افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 13 ژانویه , 2018 لینک کوتاه خبر :

پاکستان: کمک مالی امریکا را نمی خواهیم!

قمر جاوید باجوا

قمر جاوید باجواه لوی درستیز اردوی پاکستان گفت: مردم پاکستان معتقدند امریکا این کشور را فریب داده بنابراین هرگز درخواست کمک مالی از واشینگتن نخواهیم کرد.
قمر جاوید باجواه لوی درستیز اردوی پاکستان در گفت و گوی تلیفونی با جنرال جوزف وتل مسؤول قوماندانی مرکزی اردوی ایالات متحده و یک سناتور امریکایی گفت: کمک مالی واشینگتن را نمی‌خواهیم.

وی افزود: مردم پاکستان معتقدند امریکا این کشور را فریب داده بنابراین هرگز درخواست کمک مالی از واشینگتن نخواهیم کرد.

باجواه تأکید کرد: اتهامات وارد شده توسط مقامات امریکایی نشان می‌دهد واشینگتن تلاش و فداکاری پاکستان برای مبارزه با تروریزم را نادیده می‌گیرد و نمی‌خواهد در این زمینه از اسلام‌آباد قدردانی کند.

لوی درستیز اردوی پاکستان اظهار داشت: به تلاش خود برای مبارزه با تروریزم ادامه می‌دهیم.

قمرجاوید باجواه ادامه داد: مهاجران افغان از کمپ‌های موقت که برای اسکان آن‌ها در پاکستان است من‌حیث مخفی‌گاه برای عملیات تروریستی استفاده می‌کنند بنابراین باید هر چه زودتر به کشورشان بازگردند.

وی افزود: اگل دولت کابل تصور می‌کند تروریست‌ها از خاک پاکستان وارد افغانستان می‌شوند باید در ایجاد موانع و مدیریت سرحد مشترک همکاری کند.

قمر جاوید باجواه تصریح کرد: امنیت پاکستان وابسته به امنیت افغانستان است و از هر تلاشی برای مبارزه با تروریست‌ها حمایت می‌کنیم.

جنرال جوزف وتل در این تماس تلیفونی ضمن تبادل نظر درباره تنش بین دو کشور قبل و بعد از سخنان ضد پاکستانی ترمپ رییس جمهور امریکا اعلام کرد قدردان تلاش پاکستان برای مبارزه با تروریزم هستیم.

وی افزود: تنش و اختلاف بین امریکا و پاکستان موقتی است و امیدواریم به زودی این مشکل حل خواهد شد.

جوزف وتل تأکید کرد: امریکا هرگز خواهان عملیات یکجانبه و بدون هماهنگی در خاک پاکستان نیست.

لوی درستیز اردوی پاکستان اظهار داشت: خواهان عملیات علیه تروریست‌هایی هستیم که از خاک پاکستان برای حمله به افغانستان استفاده می‌کنند.

وی در پایان از اقدامات پاکستان برای ساماندهی مهاجران افغان و پناه دادن به آن‌ها تشکری کرد.

ریچارد اولسون سفیر پیشین امریکا دراسلام‌آباد گفت: بدون همکاری پاکستان، اردوی امریکا در افغانستان مانند ماهی یا نهنگی است که بدون آب در ساحل افتاده و قادر به شنا کردن نیست.

وی تأکید کرد: با ادامه فشارها به پاکستان در حال از دست دادن اهرم‌های فشار خود علیه این کشور استیم.

اولسون گفت: تلاش دولت ترمپ برای تحقیر و مجازات پاکستان به دلیل اقدام نکردن علیه طالبان افغانستان به احتمال زیاد بی‌ثمر است.

این خبر در حالی نشر می‌شود که وزیر دفاع پاکستان در پی تعلیق کمک های مالی امریکا از توقف همکاری های امنیتی اسلام آباد با واشینگتن خبرداد.

پاکستان اعلام کرد در واکنش به توقف کمک‌های مالی و امنیتی امریکا، مالیات انتقال کالا‌های ناتو از مسیر این کشور به افغانستان را افزایش می‌دهد.

منابع خبری پاکستان از تصمیم دولت و اردوی این کشور مبنی بر بستن مسیر انتقال تجهیزات ناتو خبر می‌دهند.

چندی پیش وزیر امور خارجه پاکستان اعلام کرد: با توجه به تعلیق کمک مالی و امنیتی واشینگتن به اسلام‌آباد، اتحاد و همکاری با امریکا را تمام‌ شده می‌دانیم.

رییس جمهور امریکا در نخستین پیام تویتری خود در سال 2018 عیسوی از قطع کمک های واشینگتن به دولت پاکستان خبر داد و اعلام کرد که واشینگتن در اقدامی احمقانه در طی 15 سال گذشته 33 ملیارد دالر به این کشور کمک کرده است که این روند ادامه نخواهد یافت.

وی ادامه داد: پاکستان جز دروغ و فریب کاری چیزی تحویل امریکا نداده و رهبران این کشور ما را احمق فرض کرده‌اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار