افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 1 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

پاكستان گزارش’ناتو’ را كم اهمیت خواند!

 

اسلام آباد روز چهارشنبه در واكنش به گزارش سازمان پیمان آتلانتیك شمالی (ناتو) در رابطه با كمك مخفیانه تشكیلات امنیتی پاكستان به گروه طالبان افغانستان، آن را كم اهمیت خواند.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه،’عبدالباسط’ سخنگوی وزارت خارجه پاكستان، به این خبرگزاری گفت: ما نسبت به عدم دخالت در امور افغانستان متعهد هستیم و از كشورهای دیگر نیز انتظار داریم قویا به چنین اصلی پایبند باشند.

وی افزود: این گزارش در دسترس نیست و مطالبی كه درز می یابند، ارزش اظهارنظر ندارند.

عبدالباسط همچنین گفت: ما به هر گونه روند آشتی تحت حمایت و هدایت افغان ها پایبند هستیم وپاكستان به دلیل درگیری های طولانی درافغانستان خسارات سنگینی را متحمل شده و ایجاد ثبات و صلح در این كشور به نفع اسلام آباد است.

بر اساس گزارش های رسانه ای، شبكه خبری ‘بی بی سیٍ’ و روزنامه ‘ تایمز’، این گزارش درز یافته را كه اطلاعات آن از سوی شبه نظامیان بازداشت شده گرد آوری و در اختیار ناتو قرار گرفته است، منتشر كرده اند.

بی بی سی، سال گذشته نیز گزارش مستندی را درباره پاكستان منتشر و در آن تشكیلات امنیتی پاكستان را به همدستی با طالبان متهم كرد.

انتشار این گزارش با سفر یك روزه ‘ حنا ربانی كهر’ وزیر خارجه پاكستان از افغانستان همزمان شده است.

وزیرخارجه پاكستان قرار است امروز ( چهارشنبه) به عنوان بخشی از تلاش ها برای بازگرداندن روابط شكننده اسلام آباد و كابل به مسیر اصلی آن با ‘ حامد كرزی’ رییس جمهور افغانستان در كابل دیدار و گفت و گو كند.

قبل از درز این گزارش،’ جانان موسی زی’ سخنگوی وزارت خارجه افغانستان، هدف از دیدار ‘كهر’ را گشودن مرحله جدیدی در همكاری دو كشور توصیف كرده بود.

مقامهای كابل، مدتها اسلام آباد را به حمایت از شبه نظامیان در طول جنگ 10 ساله افغانستان متهم كرده اند. اما روابط دو كشور به دنبال ترور ‘ برهان الدین ربانی’ ازمقامهای شورای عالی صلح افغانستان در سپتامبر ( شهریور) گذشته و اتهام یك وزیر افغان درباره دست داشتن جاسوسان پاكستانی در نقشه این ترور، به سردی گراییده است.

پاكستان همچنین در دسامبر ( دی ) گذشته در اعتراض به حمله ناتو به پست مرزی ‘ مهمند’ در نزدیكی مرز افغانستان كه به كشته شدن 24 سرباز این كشور منجر شد، از شركت در كنفرانس’بن’ آلمان به منظور بررسی آینده افغانستان خودداری ورزید.

‘ رحیم الله یوسف زای’ تحلیلگر مسائل پاكستان، سفر ‘ربانی كهر’ به افغانستان را مهم توصیف كرده، زیرا به گفته وی این نخستین سفر وزیر خارجه به افغانستان است و به دنبال شكاف در دیدار مقامهای پاكستانی از كابل انجام می گیرد.

وی با این حال گفت كه بسیاری از مسائل بین دو كشور از جمله اختلافات درباره مسئله ترور ربانی همچنان حل نشده باقی مانده است.

 

منبع:http://www.irna.ir

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار