افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 21 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

پاكستان هشدار به آمریكا را تكرار كرد!

پس از محكوم كردن این اقدام كنگره آمریكا توسط نخست وزیر پاكستان، ‘حنا ربانی كھر’ وزیر خارجه این كشور كه در لندن حضور دارد نیز گفت: ایالت بلوچستان داخل خاك كشور ما قرار دارد و حل و فصل مسائل این منطقه بر عھدہ پارلمان ایالتی آن است و اعضای كنگرہ ایالات متحدہ آمریكا در این زمینه اختیاری ندارند.

به گزارش منابع خبری، وی افزود: طرح ارائه شدہ در كنگرہ آمریكا، سبب تكرار تنش در روابط اسلام آباد و واشنگتن می شود.

وزیر امور خارجه پاكستان با تاكید بر اینكه این موضوع خلاف قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل متحد است، تصریح كرد: چنین رویكردی، اقدام علیه روابط بلند مدت آمریكا و پاكستان است.

دولت پاكستان در اعتراض به طرح مجلس نمایندگان آمریكا در زمینه اعطای خود مختاری به ایالت بلوچستان پاكستان، روز دوشنبه ‘ریچارد ھوگلند’ معاون سفیر ایالات متحدہ آمریكا در اسلام آباد را به وزارت امور خارجه فراخواند و مراتب اعتراض اسلام آباد را به وی ابلاغ كرد.

همچنین سید یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاكستان در بیانیه جداگانه ای با محكوم كردن این اقدام، تاكید كرد: این اقدام خلاف قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل متحد است.

بسیاری از مقامات پاكستانی نیز طرح ارائه شده به مجلس نمایندگان آمریكا را اقدام آشكار علیه روابط اسلام آباد و واشنگتن خوانده اند.

‘شری رحمان’ سفیر پاكستان در واشنگتن هم با واكنش شدید نسبت به این اقدام كنگرہ آمریكا، گفت: این كار، تحریك آمیز است و اسلام آباد پاسخ محكمی به این طرح خواهد داد.

حملات مكرر و بدون اطلاع هواپیماهای بدون خلبان آمریكا به خاك پاكستان كه ده ها كشته و صدها زخمی از بین غیرنظامیان برجای گذاشت، اسلام آباد را واداشت تا چندی پیش یك پایگاه پرواز این هواپیماها را تعطیل كند و همكاری های نظامی خود در باره افغانستان را نیز كاهش دهد.

همچنین عملیات قتل بن لادن رهبر القاعده در ابیت آباد نزدیك اسلام آباد توسط ده ها كماندو و بالگردهای ویژه آمریكا بدون كمترین اطلاع رسانی به مقامات پاكستان، از دلایل مقاومت این كشور در برابر خواسته های كاخ سفید است.

محور مذاكرات كھر با ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس و دیگر مقامات این كشور در لندن، مسائل دوجانبه، وضعیت امنیتی منطقه، آسیا و افغانستان و توقف حملات ھواپیماھای بدون سرنشین آمریكا در مناطق قبایلی پاكستان، اعلام شده است.

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار