افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 5 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

پاسخ صریح وزیر خارجه تركیه به سناتور جنگ طلب آمریكایی

 

 

وزیر امور خارجه تركیه در پاسخی صریح به سناتور جنگ طلب آمریكایی، تحریم های اعمال شده از سوی غرب علیه جمهوری اسلامی را بی فایده خواند و گفت: این تحریمها هرگز نمی تواند مانعی در راه توسعه برنامه هسته ای این كشور ایجاد كند.

 

‘احمد داوود اوغلو’ در دومین روز از نشست امنیتی مونیخ، تاكید كرد: ادامه گفت و گوها و انجام مذاكره در مورد برنامه هسته ای ایران را بهترین راه حل برای رفع اختلافات و پایان دادن به مناقشه هسته ای غرب با تهران می دانیم.

دومین روز از چهل و هشتمین نشست امنیتی مونیخ روز یكشنبه با موضوع ‘ ساخت یك خاورمیانه جدید ‘ در هتل ‘بایریشر هوف’ برگزار شد و در این نشست، شركت كنندگان بطور مشخص در خصوص اوضاع خاورمیانه، تحولات در كشورهای عربی، اوضاع سوریه و همچنین موضوع هسته ای ایران به بحث و تبادل نظر پرداختند.

وزیر امور خارجه تركیه در این نشست در پاسخ به سوالی كه از سوی ‘لیندسی گراهام’ سناتور جنگ طلب آمریكایی از حزب جمهوریخواه درخصوص واكنش كشورهای منطقه در صورت حمله احتمالی اسرائیل به ایران، مطرح شد، گفت: بدترین گزینه ای كه می توان در مورد موضوع هسته ای ایران در مورد آن سخن گفت، ‘گزینه نظامی’ است.

وی از مذاكره، تحریم و اقدام نظامی به عنوان سه گزینه مطرح در مورد برنامه هسته ای ایران، نام برد و افزود: از دید ما بدترین گزینه اقدام نظامی و بهترین گزینه، مذاكرات است، ضمن اینكه تحریم ها را نیز برای متوقف كردن روند برنامه هسته ای ایران كارساز و موثر نمی دانیم .

داوود اووغلو در همین رابطه به نقش كشورش در رابطه با میانجیگری برای از سرگیری مذاكرات ایران با دولت های غربی اشاره كرد و گفت: تجربه من از مذاكرات قبلی و گفت و گو با مقام های طرف مذاكره می گوید كه اختلاف درخصوص ‘موضوعات فنی’ زیاد نیست.

وزیر امور خارجه تركیه، مشكل اساسی در به نتیجه نرسیدن مذاكرات هسته ای ایران و گروه 1 + 5 را نبودن اعتماد متقابل عنوان كرد و گفت: اگر اعتماد متقابل در طرفین این دعوا ایجاد شود و یك نیت سیاسی قوی برای حل مشكل وجود داشته باشد، به راحتی و ظرف چند روز می توان با انجام یك دور مذاكره سازنده همه چیز را حل و فصل كرد.

داوود اوغلو در ادامه به مذاكرات سه جانبه در تهران و توافق بسیار مهمی كه به همراه همتای برزیلی خود در سال 2010 در نشست تهران بدست آمد، اشاره كرد و گفت: اگر توافق تهران اجرایی می شد می توانست منجر به یك دیالوگ معنی دار شود و همه چیز حل شده بود.

وی تاكید كرد: در آن صورت دیگر لزومی نداشت كه امروز از جنگ سخن به میان آید.

وزیر خارجه تركیه بار دیگر تاكید كرد: اقدام نظامی موجب بروز یك فاجعه در منطقه خواهد شد و قبل از اینكه چنین فاجعه ای رخ دهد همه باید برای انجام مذاكرات جدی تلاش كنیم .

داوودد اوغلو ابراز امیدواری كرد كه بزودی هر دو طرف مناقشه هسته ای بایكدیگر ملاقات كنند و بزودی شاهد حصول نتایج بسیار مشخصی در این زمینه باشیم.

چهل و هشتمین كنفرانس امنیتی مونیخ از روز گذشته (شنبه) با حضور شخصیت‌ها و كارشناسان سرشناس سیاسی، امنیتی و نظامی نزدیك به 80 كشور دنیا از جمله وزیران امور خارجه و دفاع آمریكا و روسیه و مقامات ناتو، در شهر مونیخ مركز ایالت بایرن در آلمان آغاز شده و امروز به پایان می رسد .

این نشست امنیتی، همایشی برای بررسی مسایل استراتژیك و امنیتی در جهان است. تحولات در كشورهای عربی، استراتژی دفاعی جدید آمریكا، روابط روسیه با ناتو، برنامه هسته ای ایران، اوضاع سوریه و برنامه سپر دفاع موشكی از جمله مهمترین موضوعات امسال هستند.

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار