افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 20 ژانویه , 2012 لینک کوتاه خبر :

يوسف رضا گيلاني از زرداري در دادگاه عالي پاكستان دفاع كرد

نخست وزير پاكستان با حضور در دادگاه عالي اين كشور تلاش كرد تنش‌هاي سياسي و بحران حقوقي در اين كشور را كاهش دهد.

به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، حضور يوسف رضا گيلاني، نخست وزير پاكستان در دادگاه عالي اين كشور تازه‌ترين رويداد در رابطه با مناقشه ميان دولت، قضات و ژنرال‌هاي ارتش پاكستان محسوب مي‌شود. ارتش پاكستان از سال 1947 تا به حال سه مرتبه با كودتاي نظامي قدرت را در دست گرفته است.

از سوي ديگر هم اكنون آينده رهبري پاكستان و روابط اين كشور با آمريكا در هاله‌اي از ابهام قرار دارد. پس از حمله يك جانبه آمريكا به خاك پاكستان در ماه مه و كشتن اسامه بن لادن رهبر سابق القاعده روابط دو كشور بسيار تيره شده است.

دولت پاكستان همچنين به خاطر افشاي مسئله ارسال نامه محرمانه به آمريكا براي درخواست از واشنگتن جهت مقابله با كودتاي نظامي احتمالي، با ارتش دچار مشكل شده است.ارتش پاكستان به خاطر اين نامه محرمانه بسيار عصباني شد و از دادگاه عالي خواست تا يك كميسيون براي انجام تحقيقات در اين خصوص تشكيل دهد. دولت پاكستان تاكيد دارد كه نامه‌اي به آمريكا نفرستاده است.

روز پنج شنبه دادگاه عالي وارد مرحله‌اي ديگر از مناقشات شد و آن پرونده فساد مالي آصف علي زرداري، رئيس جمهوري پاكستان بود. برخي معتقدند كه ارتش از دادگاه عالي براي سرنگوني دولت زرداري استفاده مي‌كند و برخي ديگر معتقدند بازگشايي پرونده فساد مالي زرداري به خاطر روابط تيره وي با قضات دادگاه است.

يوسف رضا گيلاني، موافقت كرد تا در دادگاه حضور يابد و در خصوص اتهامات وارده مبني بر بي‌توجهي به درخواست دادگستري پاسخ دهد.

گيلاني متهم به اين است كه به درخواست دادگاه براي درخواست از مقامات سوئيس جهت بازگشايي پرونده فساد مالي زرداري بي‌اعتنايي كرده است.

دادگاه سوئيس در سال 2003 زرداري را به طور غيابي محاكمه كرد و او را در انجام پولشويي و فساد مالي در رابطه با شركت‌هاي سوئيسي گناهكار اعلام كرد.

در سال 2009 بنا به درخواست دولت پاكستان با دادستانان سوئيسي پرونده زرداري را به حالت تعليق درآوردند.

گيلاني تاكيد كرد: زرداري داراي مصونيت قضايي است. نزديك به دو سال است كه دولت پاكستان به درخواست دادگاه اين كشور مبني بر بازگشايي پرونده فساد مالي زرداري بي‌توجهي مي‌كند كه اين موضوع باعث عصبانيت دادگستري شده است.

وفاداران به زرداري مدت زمان طولاني است كه ادعا كردند دادگاه به دنبال سرنگوني زرداري است.

گيلاني در سخنراني 10 دقيقه‌اي خود در دادگاه اظهار داشت: زرداري در داخل و خارج از كشور داراي مصونيت قضايي كامل است. من به هيچ عنوان قصد بي‌احترامي به دادگاه را ندارم و بالاترين احترام را براي دادگاه قائل هستم. سپس “ايتزاز احسان”، وكيل گيلاني با درخواست دادگاه مبني بر صحبت در خصوص مساله مصونيت قضايي زرداري در جلسات آتي دادگاه كه از يكم فوريه آغاز مي‌شود، بحث شود.

پيشتر دولت پاكستان اعلام كرده بود كه مساله مصونيت قضايي رئيس جمهور يك حق قانوني است و نيازي نيست در دادگاه به آن پرداخته شود.

احسان به خبرنگاران گفت: من به دستور دادگاه احترام مي‌گذارم و در خصوص مصونيت قضايي رئيس جمهور صحبت خواهيم كرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار