افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 3 ژانویه , 2012 لینک کوتاه خبر :

وزير دارايي عراق از ترور جان سالم به در برد

سخنگوي رسمي شوراي عالي قضايي عراق اعلام كرد: تصميمات اتخاذ شده درخصوص طارق الهاشمي درست است.

به نقل از روزنامه اماراتي الخليج، عبدالستار بيرقدار، سخنگوي رسمي شوراي عالي قضايي عراق گفت: شوراي عالي قضايي عراق يادداشتي را از سوي فهرست العراقيه در زمينه بررسي اتهامات عليه طارق الهاشمي، معاون رئيس‌جمهوري عراق دريافت كرده است كه از سوي مسئولان ذيربط در مراجع قضايي بررسي شد و در نهايت پس از بررسي و بازنگري در پرونده تحقيقات به عمل آمده از طارق الهاشمي، منشي و محافظان شخصي وي به اين نتيجه رسيديم كه تصميمات اتخاذ شده از سوي هيات پنج نفره قضايي درخصوص الهاشمي درست و به جاست.

اين درحالي است كه ائتلاف دولت قانون اظهارات اخير يكي از نمايندگان اين ائتلاف را درخصوص رئيس جمهوري عراق رد و آن را عقيده شخصي خواند.

ائتلاف دولت قانون كه رهبري آن را نوري المالكي، نخست وزير عراق برعهده دارد، اعلام كرد كه اظهارات اخير حسين الاسدي، يكي از نمايندگان ائتلاف دولت قانون مبني بر متهم كردن جلال طالباني، رئيس جمهوري عراق به پرده پوشي درخصوص اتهامات طارق الهاشمي اظهارات شخصي بوده است و هيچ ارتباطي به ائتلاف دولت قانون ندارد.

ائتلاف دولت قانون مخالفت خود را بي‌حرمتي به شخص رئيس جمهوري اعلام كرد.

همچنين خالد العطيه، رئيس فراكسيون ائتلاف دولت قانون در پارلمان عراق نيز در گفت‌وگو با خبرگزاري سومريه نيوز گفت: اظهارات حسين الاسدي درباره رئيس جمهوري عراق تنها عقايد شخصي وي بوده است.

در همين حال، ميسون الدملوجي، سخنگوي رسمي فهرست العراقيه نيز ضمن غيرمسئولانه خواندن اظهارات حسين الاسدي، گفت: در حقيقت اين اظهارات شخصي است.

حسين الاسدي پيشتر طي سخناني اعلام كرده بود كه جلال طالباني براساس ماده چهارم قانون مبارزه با تروريسم به خاطر پناه دادن به معاونش متهم است.

وي همچنين اعلام كرده بود كه اقدام طالباني درخصوص پرده‌پوشي از اقدامات الهاشمي در حقيقت نقض آشكار قانون اساسي است.

از سوي ديگر، منابع آگاه عراق نيز اعلام كردند كه ائتلاف دولت قانون شرط‌هاي فهرست العراقيه را براي مشاركت در نشست ملي اين كشور رد كرده است.

علي الحسيني، يكي از اعضاي ائتلاف دولت قانون گفت: ما با طرح چنين شروطي از سوي هر گروهي كه قرار است در اين نشست ملي حاضر شود، مخالفيم، چرا كه معتقديم براي حل تمامي مشكلات و اختلافات سياسي بايد به قانون اساسي مراجعه كرد.

وي افزود: فهرست العراقيه عمدا سقف شرط‌ها و خواسته‌هاي پيشنهادي خود را بالا برده است تا به اين وسيله به بحران‌هاي سياسي كشور دامن زده و از تشكيل نشستي ملي در عراق ممانعت كنند.

اين در حالي است كه سخنگوي فهرست العراقيه پيشتر سه شرط را براي مشاركت در اين نشست اعلام كرده بود كه هماهنگي در توزيع پست‌ها و مناصب دولتي نيز جز اين شرط‌ها بود.

در همين حال، حزب الدعوة از همه گروه‌ها و احزاب عراقي خواست از تجربه‌هاي عراق در رويارويي با چالش‌هاي سياسي، امنيتي و مداخلات خارجي استفاده كنند.

اين حزب با صدور بيانيه‌اي اعلام كرد: پافشاري مردم عراق براي خروج نيروهاي آمريكايي از خاك اين كشور و خودكفايي آنها به معناي اين است كه مردم عراق خواهان حاكميت بر كشور خود و انتخاب نظام سياسي حاكم از طريق انتخابات آزاد و شفاف هستند.

از سوي ديگر، روزنامه اماراتي دارالخليج نيز نوشت: رافع العيسوي، وزير دارايي عراق كه هدف ترور قرار گرفته بود، از ترور جان سالم به در برد.

به گزارش منابع آگاه، در پي انفجار يك بسته حاوي مواد منفجره، در خودرو وزير دارايي عراق در جنوب تكريت، دو تن به شدت زخمي شدند و چند خودرو ديگر نيز خسارات سنگيني برداشت.

 

منبع: ایسنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار