افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 16 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

واکنش آسترالیا به تهدیدهای کوریای شمالی

جولی بیشاب

جولی بیشاب، وزیر امور خارجه آسترالیا، روز گذشته به تهدیدهای کوریای شمالی واکنش نشان داد و گفت این تهدیدها تنها سبب تقویت عزم آسترالیا برای یافتن راه حلی صلح آمیز برای تنش ها در شبه جزیره کوریا می شود.

کوریای شمالی به آسترالیا هشدار داد اگر این کشور به تبعیت از امریکا در اعمال فشارهای نظامی، اقتصادی و دپلوماتیک بر پیونگ یانگ ادامه دهد، وقوع یک فاجعه اجتناب ناپذیر خواهد بود. بیشاب در سیدنی گفت: کوریای شمالی از طریق ادامه پروگرام های غیرقانونی تسلیحات هستوی و راکتی بالستیک، تهدید به حمله به دیگر کشورها در منطقه و به چالش کشیدن چندین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد، مسئول کامل ایجاد تنش در شبه جزیره کوریا است.

او همچنین گفت: رفتار این کشور تحریک آمیز، غیرقانونی و تهدیدکننده است و آسترالیا به همکاری با هم قراردادان، دوستان و شرکای خود در راهبردی جمعی برای اعمال بیشترین فشارها -اقتصادی و دپلوماتیک- از جمله اعمال تحریم کوریای شمالی ادامه خواهد داد تا این کشور رفتار خود را تغییر دهد و وادار شود به میز مذاکره باز گردد.

وزیر امور خارجه آسترالیا گفت: من با رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه امریکا به طور منظم در تماس هستم و می دانید که ماریز پاینه، وزیر دفاع آسترالیا نیز به طور منظم با همتای امریکایی خود در تماس است. امریکا اعلام کرده است همه گزینه ها بر روی میز قرار دارد. این سیاست دیرینه امریکا محسوب می شود. اما تمرکز ما بر تضمین این موضوع است که ما می توانیم کوریای شمالی را به میز مذاکرات باز گردانیم و این موضوع گفتگوهای ما با همتایانمان از کوریای جنوبی بوده است.

بیشاپ افزود: ما انتظار داریم کوریای شمالی به رفتار تحریم آمیز خود ادامه دهد. در گذشته، اعلام شده است که به نظر می رسد کوریای شمالی به عمد برای چین مشکلاتی به وجود آورد آزمایش های راکتی و هستوی در زمانی انجام داد که چین در حال نماینده گی از این کشور در سطح جهانی است.

کوریای شمالی روز یکشنبه با صدور اعلامیه ای آسترالیا را به سبب پیوستن به اقدامات تحریک آمیز سیاسی و نظامی امریکا علیه کوریای شمالی به نشان دادن اقدامات خطرناک متهم کرد. در این اعلامیه آمده است اگر آسترالیا به تبعیت از امریکا در اعمال فشارهای نظامی، اقتصادی و دپلوماتیک به کوریای شمالی ادامه دهد این کشور قادر نخواهد بود از وجود یک فاجعه جلوگیری کند.

بیشاپ هفته گذشته با وزیر امور خارجه کوریای جنوبی دیدار و با او درباره پروگرام های هستوی و راکتی کوریای شمالی گفتگو کرد. روز یکشنبه، بیشاپ آغاز سفارت خانه آسترالیا در کوریای شمالی را رد کرد. این سفارت خانه در سال 1974 تعطیل شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار