- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

واكنش تند چین به كشتار مردم افغانستان توسط ارتش آمریكا

[1]

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: كشورش از كشتار مردم افغانستان براثر تیراندازی یك نظامی آمریكایی شوكه شده است!

‘ لیو وی مین ‘ روز سه شنبه در جمع خبرنگاران اقدام ارتش آمریكا در كشتار افراد غیر نظامی افغان از جمله 9 كودك و سه زن را ‘ هولناك ‘ خواند.

وی ضمن ابراز همدردی با خانواده قربانیان، افزود : چین به عنوان كشور همسایه و دوست امیدوار است صلح و ثبات در افغانستان هر چه زودتر برقرار شد.

رسانه های گروهی و افكار عمومی چین این روزها از اقدام های غیر انسانی ارتش آمریكا بیش از پیش به خشم آمده اند.

یك نشریه وابسته به ارگان حزب حاكم چین امروز در تحلیلی سیاست های آمریكا در قبال افغانستان و خشونت های نظامیان این كشور علیه غیرنظامیان را بشدت مورد انتقاد قرار داد.

روزنامه ‘ گلوبال تایمز ‘ نوشت: سربازان آمریكایی و ناتو با كشتار مردم بی گناه و توهین به مقدسات مسلمانان و اهانت به اجساد آنان، جامعه بین المللی را به خشم آورده اند.

این روزنامه می نویسد: همه دنیا به این درك رسیده اند كه نظامیان آمریكایی در افغانستان و عراق ناموفق بوده و هر روز در انجام ماموریت خود با مشكلات بیشتری روبرو شده اند.

گلوبال تایمز اضافه كرد: تجربه سربازان آمریكایی در افغانستان و عراق حتی با دوران جنگ سرد و پس از جنگ جهانی دوم متفاوت است زیرا آنها ‘ارزش ها’ را زیر پا می گذارند و راحت آدم می كشند.

این روزنامه مهم چاپ پكن با اشاره به بازتاب گسترده اهانت های اخیر ارتش آمریكا تاكید كرد: ارتش آمریكا از ابتدا نیز باید می دانست در جوامع اسلامی چون عراق و افغانستان شانسی برای پیروزی نخواهد داشت .

به نوشته گلوبال تایمز، امروز پنتاگون برای این وقایع توضیح قانع كننده ای ندارد و آمریكا در افغانستان و عراق گیج و مبهوت شده است.

این روزنامه پرشمارگان چین تصریح كرد، مناقشه و رویارویی بین جامعه اسلامی با ارتش آمریكا در چنین شرایطی امری طبیعی است زیرا آنها دریافته اند كه برای یك سرباز آمریكایی جان مردم افغانستان و عراق بی ارزش است.

این روزنامه با اشاره به اینكه جامعه اسلامی این تحركات و راهبردهای آمریكا را برنمی تابد، نوشت : سربازی كه از فرهنگ اسلام چیزی نمی داند و به روی مسلمانان تیراندازی می كند رسوایی را دامن می زند كه نتیجه اش رویارویی شدیدتر كشورهای اسلامی با آمریكاست .

گلوبال تایمز افزود: ناتو و آمریكا از ماموریتی كه تعریف می كردند كاملا منحرف شده اند و دیگر امیدی به مذاكرات بین دولت افغانستان و آمریكا نیز نیست .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا