افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 9 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

واشنگتن پست: قحطی در هند، جدی است!

به نوشته این روزنامه، خانواده های فقیر هندی توان پرداخت قیمت های بالای مواد غذایی و رفع مشكل سوء تغذیه كودكانشان را ندارند. ناكامی دولت هند در سیر كرن شكم مردمش عامل مرگ و میر بسیاری از شهروندان این كشور از فرط گرسنگی شده است . دولت هند در فكر تنظیم یك برنامه جدید غذایی برآمده است .

هند این افتخار را دارد كه چندین دهه است به خودكفایی تولید مواد غذایی رسیده و در 20 سال گذشته جهش هایی در این زمینه داشته است . اما سال 2012 سال گرسنگی در هند است.

360 میلیون هندی زیر خط فقر زندگی می كنند كه بالاترین رقم در هر كشور دیگر است.

برنامه دولت هند در تابستان سال 2010 برای توزیع مواد غذایی در میان مردم به دلیل وجود ضعف های عدیده در سیستم توزیع نیمه تمام رها شد.

طبقات تحت ستم و پایین جامعه هند و قبائل این كشور كه از آنها به ‘طبقات گنجانده شده در برنامه’ نام برده می شود، جزء فقیرترین طبقات جامعه هند هستند كه در خطر قحطی و گرسنگی قرار دارند.

در شهر ‘بیهار ‘ آمار 113 مرگ و میر از هر 1000 نوزاد متولد شده وجود دارد كه در مقایسه با آمار 85 مرگ ومیر در این ایالت و74 مرگ و میر در سطح هند رقم بسیار بالایی است.

شاخص نسبت وزن به قد كه اصطلاحا’ از آن به ‘ ‘BMI یاد می شود به طور طبیعی 5/18 است. این شاخص در حد 4/18 یعنی فرد دچار سوء تغذیه است و در صورتی كه این نسبت به 0/16 تا 9/16 برسد یعنی فرد در وضعیت سوء تغذیه حاد قرار دارد. BMI زیر 16 یعنی اینكه فرد در معرض خطر مرگ ناشی از گرسنگی است.

براساس امارهای دولتی 6/35 درصد از زنان و 2/34 درصد از مردان هند BMI زیر 5/18 دارند. این آمار حاكی از ان است كه كشور هند دارای وضعیت خطرناك از حیث گرسنگی است.

هند از باب تولید مواد غذایی مازاد تولید دارد اما طبق گزارش ‘موسسه بین المللی تحقیقات سیاست غذایی’ در سال 2011 هند در میان 81 كشور جهان كه دارای بالاترین آمار عدم امنیت غذایی هستند در رده شصت وهفتم قرار دارد و 220 میلیون نفر از جمعیت آن در این وضعیت بسر می برند كه بالاترین آمار در سطح جهان است

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار