افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 13 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

واشنگتن پست: فاجعه یكشنبه مهرتائید بر لزوم تعجیل در خروج آمریكا از افغانستان است

واشنگتن پست نوشت: افغانستان خانه طالبان است نه میدان رزم آن، این آمریكاست كه باید با فجایعی كه نظامیانش در افغانستان مرتكب می شوند، افغانستان را ترك كند .

در حاشیه كشتار بیرحمانه 16غیرنظامی بدست یك سرباز آمریكایی، روزنامه واشنگتن پست روز سه شنبه در تفسیری به قلم ‘اوژن رابینسون’ مقاله نویس این روزنامه نوشت: ‘از قبل از حادثه یكشنبه هم مشخص بود كه دوران ماموریت نظامی آمریكا در افغانستان به سر آمده است. اتفاق ناگوار روز یكشنبه اهمیت خروج بلكه اهمیت شتاب در این خروج را برجسته نمود.

ما به غیر از برانگیختن خشم مردم افغانستان، چه ماموریتی در این كشور انجام داده ایم؟

ما چگونه می توانیم مردم افغانستان را متقاعد سازیم كه قتل عام غیرنظامیان بدست یك سرباز امریكایی ترجیح دارد بر قتل عام افغانها بدست طالبان؟

آیا وقایعی مانند به آتش كشیده شدن نسخه های قرآن (مجید) و كشتار كودكان مسلمان بی گناه در رختخوابشان امنیت ما را تضمین می كند؟

مسئولان امریكایی عنوان می كنند كه گروهبان 38 ساله ای كه این جنایت را مرتكب شده خود به تنهایی دست به این جنایت زده است. اما افغانها این توجیه را قبول ندارند و می گویند كه این سرباز به تنهایی مرتكب این جنایت نشده و بلكه كمكهایی نیز داشته است.

واقعا’ هم این توجیهی غیر منطقی نیست. چگونه یك سرباز می تواند از یگان خود خارج شده و در یورشی مرگبار بدون آنكه كسی متوجه وی و یا مانع او شود دست به یك چنین جنایتی بزند؟

بی تردید این كشتار هدیه ای گرانبها برای جلب محبوبیت و اعتماد عمومی برای طالبان است.

حیثیت و اعتبار آمریكا یك ماه پیش هنگامی كه سربازان در قرارگاه ‘ناتو’ نسخی از قرآن (مجید) را سوزاندند، لكه دار شد. این عمل به قدری موهن بودكه ‘حامد كرزی’ رئیس جمهور افغانستان بابت آن ناچار به عذرخواهی شد.

همان عمل موهن كافی بود تا دولت اوباما راجع به جلو انداختن جدول زمانی خروج نیروها از افغانستان تصمیم گیری كند. اینك كشتار روز یكشنبه ، مهر تائیدی است بر این پیشنهاد.

افكار عمومی در افغانستان از جنگ خسته است. نظرخواهی جدیدی كه توسط واشنگتن پست و شبكه خبری ABC به عمل آمده است نشان می دهد كه 60 درصد مردم امریكا مخالف جنگ افغانستان بوده و معتقدند كه این جنگ ارزش خونهایی كه ریخته می شود و هزینه آن را ندارد.

55 درصد مردم امریكا می گویند كه افغانها مخالف حضور امریكا در كشورشان هستند و 54 درصد مر دم هم می گویند كه ما باید نیروهایمان را از افغانستان خارج كنیم حتی قبل از آنكه ارتش افغانستان به خود اتكایی رسیده باشد.

قرار است این دوره عصر انتقال قدرت از اشغال امریكا به دولت افغانستان باشد.’

در ادامه این مقاله آمده است: ‘اگر ارزیابی آمریكا این است كه با خروج سربازان آمریكایی افغانستان بدست طالبان خواهد افتاد، نباید غافل ماند كه افغانستان میدان رزم طالبان نیست بلكه خانه آنهاست. افغانستان خانه طالبان است نه ما. این افغانها هستند كه از ما می خواهند كشورشان را ترك كنیم. باید به این ندای آنها گوش دهیم.’

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار