افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 15 ژانویه , 2018 لینک کوتاه خبر :

هند؛ راهی برای نجات اسراییل از منجلاب اقتصادی

هند اسراییل

رژیم صهیونیستی اسراییل که پس از شکست پلان های ضد اسلامی در سوریه و عراق (داعش) متحمل خسارت های مالی و اقتصادی زیادی شده است بدنبال راهی برای جبران این ضررها می باشد!
روز یکشنبه بنیامین نتانیاهو به همراه هیئتی متشکل از تعدادی از وزیران دولت رژیم صهیونیستی و 150 تاجر سرزمین های اشغالی که تعدادی از آنها رؤسای شرکت های کلان صهیونیستی استند برای سفری 6 روزه به هندوستان سفر کرد. نتانیاهو در حالی به هند سفر کرد که هندوستان در رأی گیری مجمع عمومی سازمان ملل برای به رسمیت شناختن بیت المقدس من‌حیث پایتخت رژیم صهیونیستی یکی از 128 مُـلکی بود که علیه صهیونیست ها رأی داد. اما در هما زمان نتانیاهو که پروگرام سفرش مشخص شده بود اعلام کرد اجازه نمی دهد این مسئله به یک بحران تبدیل شود و پروگرام سفرش را لغو نخواهد کرد. اما نتانیاهو که در همه حال با کسانی که علیه رژیم صهیونیستی اقدامی کرده اند به شدت برخورد می کند چگونه است که اقدام هندوستان را نادیده می گیرد؟

بحران اقتصادی در رژیم صهیونیستی

شواهد موجود در عرصه اقتصادی نشان می دهد رژیم صهیونیستی در شرایط بد اقتصادی به سر می برد. این بحران اگرچه از زبان مقامات رژیم غاصب به صراحت گفته نشده است اما آمار موجود در عرصه جهانی که در عصر ارتباطات قابل پنهان کردن نیست حکایت از آن دارد که این رژیم در شرایط وخیم اقتصادی به س می برد.

کاهش پست های وزارت خارجه

وزارت خارجه رژیم صهیونیستی روز پنج شنبه از تعطیلی 22 نماینده گی دپلوماتیک این رژیم در نقاط مختلف دنیا خبر داد. صهیونیست ها اعلام کردند قرار است 140 پست از 686 پست های خارج از سرزمین های اشغالی را که شامل 20 فیصد کل پست های این وزارت خانه می شود تعطیل خواهد شد. این وزارت خانه دلیل این امر را کاهش 216 ملیون شیکل (63.5 ملیون دالر) از بودیجه این کشور است. تعطیلی پست های نامبرده به مرور تا سال 2020 انجام خواهد شد و براساس آن بیشتر اقدامات عرصه دیپلوماسی عمومی اعم از برگزاری کنفرانس، اعزام سخنران، اعزام خبرنگار، کمک به شبکه های اجتماعی، کمک به کشورهای جهان سوم، توسعه فرهنگ صهیونیستی و … حذف خواهند شد.

افول گردشگری؛ یکی از بزرگترین منابع درآمد صهیونیست ها

گردشگری یکی از منابع اصلی درآمدی رژیم صهیونیستی محسوب می شود، از زمانی که جنگ 51 روزه در سال 2014 آغاز شد این صنعت در سرزمین های اشغالی به شدت رو به افول گذاشت. پس از آغاز انتفاضه سوم در اواخر سِپتِمبر 2015 این روند ادامه یافت. تا جایی که دولت رژیم صهیونیستی برای ورشکسته نشدن برخی هوتل های سرزمین های اشغالی به این هوتل ها کمک بلاعوض ارایه کرد.

کاهش درآمدهای تسلیحاتی

از زمانی که بحران های منطقه غرب آسیا آغاز شد، رژیم صهیونیستی به دلیل حضور وسیع سلاح های امریکایی، انگلیسی، جرمن و فرانسوی در منطقه موفق به فروش بسیاری از تسلیحاتش- که پیش از آن به کشورهای منطقه می فروخت- نشد. این امر علاوه بر حضور کشورهای غربی به منطقه دلیل دیگری هم داشت و آن هم ملاحظاتی بود که صهیونیست ها در فروش سلاح داشتند. آنها در فروش سلاح این نکته را همواره در نظر داشتند که با فروش تسلیحات به کشورهای منطقه تکنالوژی خود را در اختیار آنها قرار خواهد داد و این مسئله برای آنها در دراز مدت خطر ایجاد خواهد کرد. صهیونیست ها این ملاحظه را به امریکایی ها هم منتقل کردند و از آنها خواستند سلاح هایی را که به این رژیم داده اند به هیچ کشور دیگری ندهند. من‌حیث نمونه آنها به شدت با فروش طیارات اف35 امریکایی به کشورهای منطقه مخالفت کردند.

ضعف اقتصادی امریکا

بزرگترین بخش بودیجه رژیم صهیونیستی را کمک بلاعوض هرساله ایالات متحده امریکا تشکیل می دهد. اما حال که امریکا به وضعیتی افتاده که دونالد ترمپ به دنبال دوشیدن کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس است باید گفت، قطعا صهیونیست ها نیز به بحران اقتصادی دچار شده اند.

هند بزرگترین شریک امنیتی رژیم صهیونیستی

هندوستان بزرگترین مشتری امنیتی-نظامی رژیم صهیونیستی محسوب می شود. این کشور در سال حدود یک ملیارد دالر تجهیزات نظامی و امنیتی از رژیم صهیونیستی خریداری می کند. 6 ماه قبل هنگامی که مودی، نخست وزیر هندوستان به سرزمین های اشغالی سفر کرد، دولت این رژیم، 240 ملیون دالر برای بهبود و توسعه روابط با هندوستان بودیجه تصویب کرد.

هندوستان نهمین شریک تجاری هندوستان محسوب می شود و مبادلاتش با رژیم صهیونیستی از 200 ملیون دالر در سال 1992 به 5.4 ملیارد دالر در سال 2017 رسیده است.

ترس نتانیاهو نسبت به از دست دادن هند

نتانیاهو قرار است در این سفر 9 قرارداد تجاری به ارزش حدود 6 ملیارد دالر با هندوستان در عرصه های سایبری و تسلیحات، امضا کند. از سویی دو کشور قرار است تسهیلاتی را در خصوص ویزه به امضا برسانند که موجب بازدید 47 هزار گردشگر در سال از سرزمین های اشغالی خواهد شد.

چند هفته قبل از رأی گیری در سازمان ملل علیه قطعنامه امریکا در به رسمیت شناختن قدس من‌حیث پایتخت رژیم صهیونیستی، هندی ها قرار داد 500 ملیون دالری خرید راکت های ضد تانک اسپایس را به بهانه متضرر شدن صنایع داخلی هندوستان لغو کردند و این به معنای از دست دادن بازاری کلان برای صهیونیست ها بود. لذا نتانیاهو ترجیح داد تا این بازار کلان را که سومین بازار آسیا محسوب می شود از دست ندهد.

جمع بندی

به نظر می رسد وضعیت اقتصادی رژیم صهیونیستی آنقدر بغرنج است که نمی تواند از منافع اقتصادی از این دست چشم پوشی کند. لذا اگر کسی امروز قصد دارد با رژیم صهیونیستی مبارزه کند باید راه اقتصادی را پیش گرفته، تلاش کند بازارهای این رژیم را از دسترس آنها خارج کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار