افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 4 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

هند به جرگه كشورهای دارای زیردریایی هسته ای پیوست!

،’ای.كی. انتونی’ وزیر دفاع هند گفت: این زیردریایی از نوع ‘كلاس اكولا-2 ‘ (Akula-II Class) كه درهند با عنوان ‘آی.ان.اس. چاكرا ‘ (INS Chakra) نامگذاری شده ،را رسما در مجتمع كشتی سازی ‘ویشاكهاپاتنام’ درایالت ‘كرالا ‘ در نیروی دریایی هند عملیاتی كرد.

هند قبلا زیردریایی هسته ای روسی ‘چارلی كلاس’ را از سال 1988 به منظور آموزش پرسنل نیروی دریایی خود در مورد اینگونه زیردریایی ها اجاره كرده بود.

هند در آینده نزدیك با استقرار زیردریایی ‘آی.ان.اس. چاكرا ‘و همچنین عملیاتی شدن ‘آی.ان.اس. اریهانت ‘(INS Arihant) زیر دریایی هسته ای بومی ساخت این كشور ،دارای دو فروند زیردریایی هسته ای برای حفاظت از مرزهای آبی خود خواهد بود.

هند زیردریایی هسته ای ‘نرپا’ را از روسیه برای مدت ده سال به منظور آموزش پرسنل نیروی دریایی خود بر روی اینگونه شناورهای هسته ای اجاره كرده است.

مقامهای نیروی دریایی هند گفتند: پرسنل ما انجام عملیات مستمر چندین ماهه را در زیردریا تجربه خواهند كرد ،چون زیردریایی های هسته ای، برخلاف زیردریایی های گازوئیلی سنتی كه باید در فواصل زمانی منظم به سطح آب بیایند، می توانند بطور مستمر برای مدت چندین ماه در زیر آب باقی بمانند.

هند در سال 2004 یك قرارداد 900 میلیون دلاری را با روسیه برای اجازه این زیردریایی امضا كرد.

زیردریایی ‘نرپا’ قرار بود چند سال پیش به نیروی دریایی هند ملحق شود اما برنامه تحویل آن درپی وقوع حادثه سال 2008 كه عده ای از ملوانان روسی در جریان انجام تمرینات كشته شدند ، به تعویق افتاد.

یك راكتور هسته ای ساخت روسیه مهمترین قسمت این زیردریایی را تشكیل می دهد.

زیردریایی نرپا می تواند با حداكثر سرعت 30 مایل دریایی حركت كرده و تا عمق 600 متری زیر آب رفته و با 73 نفر خدمه برای مدت 100 روز در زیر آب باقی بماند.

این شناور به چهار لوله اژدر 533 میلیمتری و چهار لوله اژدر 650 میلیمتری مجهز می باشد.

زیردریایی هسته ای بومی ساخت هند ‘اریهانت’ نیزبنابه گفته رییس سازمان تحقیق و توسعه دفاعی هند در چند ماه آینده به نیروی دریایی این كشور خواهد پیوست.

هند برای عملیاتی كردن این زیردریایی ،ساخت تسلیحاتی برای آن را آغاز كرده و موشك ‘كی-15’ معروف به ‘ساگاریكا’ را بیش از ده بار بطور آزمایشی در خلیج بنگال شلیك كرده است.

گفته می شود كه این موشك دارای توان هسته ای دارای بیش از 700 كیلومتر برد می باشد و سازمان تحقیق و توسعه دفاعی هند درصدد افزایش برد آن در آینده نزدیك است .

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار