افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 26 آوریل , 2018 لینک کوتاه خبر :

همکاری عربستان و امریکا در مقابله با اتحاد جماهیر شوروی

بن سلمان ترمپ

محمدبن سلمان اذعان کرده است که گسترش ایدئولوژی وهابیت با _تامین مالی عربستان زمانی آغاز شد که کشورهای غربی برای مقابله با اتحاد جماهیر _شوروی در طول جنگ سرد، از ریاض درخواست همکاری کردند…

عبدالستار روزنامه نگار مستقل در مقاله خود تحت عنوان فراتر از افشاگری ها، به سخنان ولیعهد سعودی در سفر اخیر وی به ایالات متحده پرداخته است. وی در ادامه به نقل از محمد بن سلمان آورده است هم قراردادان غربی در تلاش برای پیشگیری از تسلط اتحاد جماهیر شوروی بر کشورهای اسلامی، از عربستان خواسته اند تا برای تربیت نیروهای مورد نیاز، در مساجد و همچنین مکاتب دینی در خارج از این کشور سرمایه گذاری نماید. در ادامه مقاله در ارتباط با عدم بازتاب مناسب اظهارات ولیعهد سعودی در امریکا از سوی رسانه های پاکستانی آورده است با توجه به اینکه پاکستان یکی از چندین مُـلکی است که بیشترین صدمه را از افراط گرایی متحمل شده است، لذا عدم پوشش خبری سخنان شاهزاده سعودی از سوی اصحاب رسانه پاکستان جای شگفتی دارد. نویسنده مقاله تصریح کرده است کمترین فساد مالی مقامات همچون نواز شریف به بهترین نحو ممکن پوشش خبری داده می شود ولیکن موارد و موضوعاتی که صدمات جبران ناپذیری را متوجه پاکستان و همچنین کشورهای مسلمان نموده است، کمتر مورد توجه قرار می گیرد. در نتیجه ایدئولوژی های افراطی و متحجرانه بیش از 50 هزار پاکستانی جان خود را از دست داده اند. ترویج دهندگان و حامیان افراط گرایی نه تنها عامل بسیاری از اقدامات تروریستی در افغانستان و پاکستان می باشند بلکه عامل اصلی جنگ و بدبختی در کشورهای مختلف از جمله سوریه و لیبیا استند.

جنگ سوریه بیش از 500 هزار کشته، 11 ملیون آواره و همین تعداد از مردم این کشور را دچار فقر و گرسنگی کرده است. صدها ملیارد دالر به اقتصاد و همچنین زیرساختهای این کشور خسارت وارد شده است. کشور تیل خیز لیبیا و همچنین کشورهایی همچون نایجیریا، چاد، کامرون دچار حملات تروریستی گروههایی همچون بوکوحرام و الشباب استند.

نویسنده در بخش دیگری از مقاله آورده است البته در ارتباط با جنایاتی که از سوی گروههای تروریستی و به نام اسلام صورت می گیرد، کشورهای غربی نیز مقصرند. این کشورها که مدام از دیموکراسی و حقوق بشر دم می زنند، با حمایت از سیاست های ولیعهد سعودی حامی گروههای افراطی، از وی من‌حیث مجری مقاصد خود استفاده می کنند.

نویسنده در بخش پایانی خود به تنش موجود میان کشورهای ایران و عربستان پرداخته و نوشته است اگر ولیعهد عربستان می تواند با اسراییل که بطور غیرقانونی اقدام به اشغال سرزمین فلسطینیان نموده است، ملاقات و مذاکره نماید، پس چرا نمی تواند با کشور اسلامی دیگر گفتگو کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار