افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 8 آوریل , 2014 لینک کوتاه خبر :

هشدار ولادیمیر پوتین: آمریکا پایش را از گلیم افغانستان درازتر نکند!

شاید برای اولین بار باشد که ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه به مقامات آمریکا از مقام کشور ما هشدار می دهد و به کاخ سفید می گوید که هشیار باشد که مبادا تروریست ها از خاک افغانستان به سمت روسیه سرازیر شوند.

با این توضیح که مناطق شرقی اوکراین از دو ماه قبل و پس از خروج ویکتور یانوکوویچ رییس‌جمهور مخلوع از این کشور، ناآرام شده است. تنش در این مناطق که جمعیتی غالبا روس‌تبار دارند، از حدود یک ماه پیش و پس از الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه، تشدید شد. اکنون هم گروه‌های حامی روسیه در این مناطق خواستار برگزاری همه‌پرسی مشابه در شهرهایشان و پیوستن به روسیه هستند.

برخی منابع نیز گزارش داده‌اند که حامیان روسیه قصد دارند در روز 14 ثور برای استقلال شهر دونتسک از اوکراین و احتمالا پیوستن به فدراسیون روسیه همه‌پرسی برگزار کنند.

مقامات واشنگتن بعد از مطرح شدن چنین ادعایی، از ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه خواستند که از دخالت در امور اوکراین خودداری کند و بی ثبات سازی اوکراین را متوقف نماید.

پوتین که اجرای همه پرسی از مردم را حق قانونی آنها می داند بر این باور است که آمریکا که متهم به هزاران نقض حقوق بشر و محکوم به صدها مورد جنایت جنگی در کشورهایی خارج از منطقه خود می باشد، حق دخالت در این مسایل قانونی را ندارند. که طرح چنین دیدگاهی سبب ایجاد تنش بین روسیه و امریکا شده است.

اکنون هم ولادیمیر پوتین مدعی است که شاید آمریکا از خاک افغانستان علیه منافع روسیه دست به اقدامات نظامی بزند. به همین دلیل در سخنرانی خود در کنفرانس سرویس‌های امنیتی فدرال روسیه هشدار داد: تروریست‌های تندرویی که توسط حامیان آمریکا در افغانستان و سوریه آموزش می‌بینند احتمالا روسیه را نیز هدف حملاتشان قرار خواهند داد.

رییس‌جمهور روسیه از سرویس‌های امنیتی فدرال کشورش خواست اجازه ندهند که “افراط‌گرایان و افرادی با پیشینه‌های جنایت‌کارانه”، وارد دولت کریمه شوند.

وی تاکید کرد: مقام‌های روسیه هرگز اجازه نخواهند داد سازمان‌های غیردولتی برای محقق ساختن اهداف ویران کننده استفاده شوند درست مشابه آنچه در اوکراین رخ داد.

ولادیمیر پوتین همچنین از سرویس‌های امنیتی کشورش خواست که به طور قانونی فعالیت‌های گروه‌های مخالف و افراطگرا را از یکدیگر مجزا کند.
وی گفت: لازم است که ما یک تقسیم آشکار حقوقی میان فعالیت‌های اپوزیسیون مدنی که در هر کشور دموکراتیکی حضور فعال دارند و افراطگرایی که بر اساس نفرت و نافرمانی بین‌المللی و ملی شکل گرفته داشته باشیم. ما باید در قانون و قانون اساسی این دو را مجزا کرده و آنها را تعریف کنیم.

رییس‌جمهور روسیه در ادامه افزود: لازم است که میان مخالفان مدنی قدرت و کسانی که در جهت منافع خارجی که به ضرر کشور است کار می‌کنند تفاوت قایل شویم.

پوتین همچنین هشدار داد که آمریکا باید بدانند در صورتی که گروه های افراطی از کشورهای همجوار افغانستان و سوریه به منافع روسیه حمله کنند، آن را نوعی تعرض به خاک روسیه تلقی خواهیم کرد و جواب دندان شکنی به آن می دهیم. زیرا اجازه نخواهیم داد که این گروه های تندرو که به خاطر منافع آمریکا به وجود آمده اند وارد روسیه شوند.

این مساله دخالت نظامی آمریکا به کشورهای منطقه از خاک کشور ما دغدغه ای است که چندین سال پیش تا کنون آن را به عنوان یکی از موارد غیرقانونی پیمان استراتژیک کابل – واشنگتن مطرح کرده ایم ولی گوش شنوایی وجود نداشت. دو سال گذشته که کرزی پیمان استراتژیک با آمریکا را امضا کرد بارها متذکر شدیم که این اولین قدم برای دخالت نظامی آمریکا در منطقه آن هم از طریق افغانستان است ولی به خرج کرزی نرفت.

بسیار واضح و روشن است که یکی از اهداف آمریکا از امضای پیمان امنیتی با کابل، ادامه حضور نظامی در خاک کشور ما برای تسلط و حتی دخالت در امور کشورهای همجوار می باشد.
شاید گفته شود تروریستها و افراطیون هیچ ربطی به حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان ندارند اما باید بعد از گذشت 12 سال همچون مقامات بلندپایه کاخ سفید اعتراف کرد که طالبان و القاعده زاییده سیاستهای واشنگتن هستند هرچند که آل سعود پدر آنها محسوب می شود.

به هر حال مقاماتی که رای به امضای پیمان استراتژیک و امنیتی با آمریکا داده اند باید منتظر آن روز باشند که اگر آمریکا پایش از از گلیمش آن هم در افغانستان درازتر کند، باید منتظر حضور نظامی روسیه در خاک کشور خود باشیم.

منبع: افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار