- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

هشدار حزب‌الله لبنان درباره مداخله عربستان

نبیل قاووق [1]

عضو شورای مرکزی حزب الله لبنان خاطرنشان کرد: مداخله‌های نظام سعودی در امور لبنان خطری را علیه لبنان است، چراکه کسانی که خواهان خیر و ثبات برای لبنان و لبنانی‌ها هستند، لبنانی‌ها را علیه یکدیگر تحریک نمی‌کنند.

به نقل از النشره، نبیل قاووق، عضو شورای مرکزی حزب الله در مراسمی با بیان این مطلب خاطرنشان کرد: سیاست عربستان [2] با مداخله‌هایش در امور داخلی لبنان بر ملا شده است اما پابندی اکثر لبنانی‌ها به وحدت ملی‌شان باعث بهت عربستانی‌ها شده و مسیر را در مقابل تلاش‌ها برای سوق دادن مجدد لبنان به سمت یک فتنه دیگر باز کرده، در واقع سیاست‌های عربستان ما را به محورهای جدید دو دستگی‌ها و تنش‌های سیاسی سوق می‌دهند.

وی تصریح کرد: زمانی که پلان تکفیری در سوریه شکست خورد ما دیدیم که امریکا مجبور شد تا نقاب از چهره بردارد تا به داعش برای اشغال شهر القریتین کمک کند و پس از اینکه شبه نظامیانی که مستقیما مورد حمایت امریکا هستند شهر القریتین در نزدیکی دمشق را اشغال کردند داعش رسما مسؤولیت این اقدام را برعهده گرفت که این امر از همکاری امریکا با داعش در رویارویی با اردوی سوریه و هم‌قراردادانش پرده برمی‌دارد.

عضو شورای مرکزی حزب الله خاطرنشان کرد: سوریه با حمایت حزب الله و دیگر هم‌قراردادان توانست مرحله خطر و تمامی مراحل دشوار را پشت سر بگذارد و ما در حال حاضر پیروزی‌ها را تکمیل می‌کنیم تا معادلات جدیدی را رقم بزنیم که این معادلات یک عمق استراتیژیک را برای مقاومت ایجاد می‌کند و نقش، جایگاه، کارآمدی و تاثیرگذاری حزب الله را در معادلات کلان در منطقه تقویت می‌کند و وضعیت پس از پیروزی‌ها در دیرالزور، حمیمه و المیادین کما فی السابق نخواهد بود. چرا که معادلات تغییر کرده است و قدرت مقاومت با عمق استراتیژی‌اش در مقابل هر گونه خطر آتی از سوی اسراییل بیشتر شده و این مساله باعث نگرانی و ترس و وحشت اسراییل شده است.

نبیل قاووق تصریح کرد: هر چقدر که حزب الله به پیروزی‌های بیشتری دست یابد و نقش و قدرت آن بیشتر شود امریکا، اسراییل و نظام عربستان بیشتر تحریم‌هایی را اعمال می‌کنند اما آنها عاجزتر از آن هستند که رویکرد ما را تغییر دهند یا ما را به هول و وحشت بیندازند یا در مسیر ما سنگ اندازی کنند چرا که ما به نبرد در بادیه سوریه، دیرالزور، حمیمه و المیادین برای از بین بردن داعش ادامه می‌دهیم. زیرا در سایه وجود مقرهایی برای داعش در سوریه، امنیتی برای لبنان وجود نخواهد داشت. زمانی که ما در سوریه می‌جنگیم و جنگ نابودی داعش را در سوریه تکمیل کرده و از وطن و مردم خود و دستاوردهای ملی‌مان حفاظت می‌کنیم. بر این اساس ما اجازه نخواهیم داد که در سوریه هیچ مقر متعلق به داعش وجود داشته باشد که از طریق آن بتواند لبنان را هدف قرار دهد.

این در حالی است که ثامر السبهان، وزیر مشاور عربستان در امور کشورهای عرب حوزه خلیج فارس پیشنر در اظهاراتی در شبکه‌های اجتماعی گفته بود: تحریم‌های امریکا علیه حزب الله لبنان اقدام خوبی است اما راه حل در این نهفته است که یک ایتلاف بین‌المللی قاطعانه برای رویارویی با حزب الله و کسانی که با آن همکاری می‌کنند شکل بگیرد تا امنیت و صلح منطقوی محقق شود.