افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 18 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

هزينه‌هاي نجومي جنگ عراق

با وجود كشته و مجروح شدن ده‌ها هزار تن در جنگ هشت ساله عراق و صرف صدها ميليارد دلار، هزينه‌هاي نجومي اين جنگ همچنان در حال افزايش است.
با وجود اعلام پايان جنگ عراق و آغاز خروج تمامي نيروهاي آمريكايي از اين كشور، همچنان هزينه‌هاي اين جنگ در حال افزايش است.

* هزينه‌هاي انساني

از زمان حمله آمريكا در مارس 2003 تا به حال دست كم 126 هزار غيرنظامي عراقي در جنگ كشته شده‌اند. نتا كرافورد، استاد دانشگاه بوستن اين آمار را ارائه كرد. علاوه بر اين 20 هزار سرباز و پليس عراقي و بيش از 19 هزار شورشي كشته شدند.

وب سايت انگليسي IraqBodyCount.org تعداد تلفات غيرنظاميان عراقي را كه به ثبت رسيده 104 هزار تا 113 هزار تن اعلام كرده است.

پنتاگون مي‌گويد آمريكا 4474 تن از سربازان خود را در جنگ عراق از دست داده كه 3518 تن از آنها در جريان درگيري‌ها كشته شدند. انگليس پس از آمريكا با 179 سرباز كشته شده در رده دوم قرار دارد.

وزارت دفاع آمريكا هم‌چنين اعلام كرد، نزديك به 32 هزار سرباز آمريكايي در جنگ عراق مجروح شدند.

در ماه نوامبر 178 عراقي در خشونت‌هاي اين كشور كشته شدند كه 112 غيرنظامي، 42 پليس و 33 سرباز در ميان آنها بود. اين در حالي است كه در ژانويه 2007 نزديك به 2087 عراقي كشته شدند.

آمار جديد نشان مي‌دهد در 9 ماهه اول سال 2011 نزديك به 2045 تن از مردم عراق كشته شدند. اين آمار براساس گزارش‌هاي ماهانه وزارت بهداشت، وزارت كشور و وزارت دفاع عراق است.

سازمان ملل تخمين مي‌زند 75/1 ميليون عراقي به خاطر جنگ عراق آواره شده و به كشورهاي همسايه و يا ساير نقاط كشور فرار كرده باشند.

در زمان آغاز عمليات “آزادي عراق” نزديك به 150 هزار سرباز آمريكايي در عراق مستقر شدند كه از سوي 120 هزار نيروي عملياتي ديگر در خارج از اين كشور پشتيباني مي‌شدند.

نزديك به 40 هزار سرباز انگليسي نيز در اين كشور مستقر شدند.

تعداد سربازان آمريكايي در پايان سال 2006 به 165 هزار سرباز رسيد و اين آمار پيش از عملياتي شدن سياست افزايش نيروي جورج بوش، رئيس جمهوري وقت آمريكا بود.

براساس اين سياست 30 هزار سرباز جديد به نيروهاي آمريكايي مستقر در عراق پيوستند.

در سپتامبر 2010 عمليات نظامي آمريكا در عراق به طور رسمي پايان يافت و 50 هزار سرباز آمريكايي براي آموزش نيروهاي عراقي در اين كشور باقي ماندند.

* هزينه‌هاي تداركاتي

پنتاگون تا به حال 770 ميليارد دلار براي عمليات‌هاي نظامي در عراق هزينه كرده است. بانك جهاني تخمين مي‌زند توليد ناخالص داخلي عراق در سال 2003 و همزمان با حمله آمريكا 41 درصد كاهش يافت.

گزارش‌هاي رسمي همچنين حاكي از آن است كه هزينه‌هاي بازسازي عراق براي ماليات دهندگان آمريكايي به طور روزانه 256 ميليون دلار از سال 2003 تا 2012 هزينه داشته است.

هزينه‌هاي جانبي ديگر عراق شامل ميلياردها دلار كمك غيرنظامي به عراق و همچنين هزينه نگهداري مجروحان و كهنه سربازهاي اين جنگ مي‌شود.

در پايان سال 2010 آمريكا نزديك به 32 ميليارد دلار صرف هزينه درمان سربازان مجروح و پرداخت مستمري به معلولان اين جنگ كرد.

همچنين گفته مي‌شود هزينه‌هاي درماني و حقوق بازنشستگي كهنه سربازان اين جنگ در آينده افزايش مي‌يابد.

يكي از اساتيد دانشگاه هاروارد پيش بيني كرد تا سال 2055 هزينه مربوط به كهنه سربازان آمريكايي به 346 تا 469 ميليارد دلار برسد.

از ديگر هزينه‌هايي كه جنگ عراق در برداشت از بين رفتن نزديك به 60 درصد از آرشيوهاي ملي عراق بود كه شامل ده‌ها ميليون سند مي‌شد.

اين سندها پس از آغاز جنگ به خاطر انفجارها، نشت آب و ساير مشكلات از بين رفتند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار