افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 5 ژانویه , 2018 لینک کوتاه خبر :

اعلام نگرانی سازمان ملل از نقض حقوق بشر در عربستان

نقض حقوق بشر عربستان

در اعلامیه ای که مسئولان و نهادهای حقوق بشری سازمان ملل صادر کرده اند آمده است که ما شاهد ظلم و ستم عربستان در حق حامیان حقوق بشری هستیم که برای احقاق حق آزادی بیان و ایجاد نهادهای حقوق بشری تلاش می کنند .

پنج مسئول حقوق بشری سازمان ملل در پی تشدید بازداشت‎های ماه‌های گذشته در عربستان و همچنین دوره پس از تکیه زدن محمد بن سلمان بر مسند ولی‎عهدی، اعلامیه ‎ای مشترک در خصوص آزادی بازداشت‎شده گان صادر کردند.

دو نهاد عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر ، عملیات گسترده عربستان برای بازداشت‎های خشن خاصتاً از زمان ولی‎عهدی محمد بن سلمان را نگران کننده خواندند.

در این اعلامیه ‎مشترک آمده است که عربستان با سوء استفاده از قوانین ضد تروریستی دست به بازداشت های گسترده خشونت‌آمیز می‌زند و این روش نگران کننده‌ای است.

عربستان در تابستان گذشته، موجی از بازداشت روحانیون و مبلغان سعودی را آغاز کرده بود که برخی از آنان آزاد شدند و برخی دیگر هنوز در بازداشت به سر می‌برند.

در این اعلامیه آمده است که ما شاهد ظلم و ستم عربستان در حق حامیان حقوق بشری هستیم که برای احقاق حق آزادی بیان و ایجاد نهادهای حقوق بشری تلاش می کنند .

در ادامه این اعلامیه به نام سلمان العوده روحانی سعودی اشاره و اعلام شد که وی خواستار افزایش پابندی به حقوق بشر است که در ماه سِپتِمبر گذشته بازداشت شده بود.

سنبله گذشته محمد العریفی، روحانی مشهور حکومتی عربستان به همراه روحانیون دیگری مثل سلمان العوده ، عائض القرنی و علی العمری بازداشت شده بود. بازداشت العوده و القرنی نارضایتی بخش مذهبی عربستان را ناخرسند کرده بود. العوده و القرنی در عربستان طرفداران زیادی دارند. حساب کاربری این دو در تویتر به ترتیب 14 و 17 ملیون نفر دنبال کننده دارد.

نهادهای حقوق بشری سازمان ملل تاکید کردند که از دولت عربستان می‎خواهیم که درباره این بازداشت‎های گسترده مربوط به تروریزم اطلاعات بیشتری را ارایه کند.

در این اعلامیه حقوق بشری به بازداشت‎های نووِمبر گذشته که طی آن 200 نفر اعم از شاهزادگان و مسئولان سعودی در چوکات پلان مبارزه با فساد بازداشت شده بودند، اشاره نشده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار