افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 26 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

نشریه آلمانی:آمریكا ناامیدانه به دنبال ادامه حضور در خاورمیانه است!

روزنامه آلمانی یونگه ولت در مطلبی با عنوان ‘حفظ هژمونی آمریكا’، نوشت: آمریكا ناامیدانه در تلاش برای حفظ حضور و استیلای خود بر منطقه خاورمیانه و تبدیل خلیج فارس به خلیج آمریكایی است .

در مطلب یونگه ولت آمده است: بعد از اینكه واشنگتن مجبور به تخلیه پایگاههای بزرگ نظامی خود در عراق و خروج نظامیانش در دسامبر 2011 میلادی از این كشور شد، این روزها به صورت ناامیدانه به بدنبال این است تا با ابزار جدید، هژمونی خود را در منطقه خاورمیانه حفظ كرده و خلیج نفت خیز فارس را به خلیج آمریكایی تبدیل كند.

یونگه ولت در ادامه با اشاره به گزارش اخیر كنگره آمریكا كه اواسط هفته گذشته منتشر شد، می نویسد: برپایه تحقیقات كمیسیون سیاست خارجی سنای آمریكا، این گزارش تقویت روابط آمریكا با 6 كشور شورای همكاری خلیج فارس و برنامه هایی را كه پیشتر وزارت دفاع آمریكا ( پنتاگون) در رابطه با تشدید حضور نظامی این كشور در منطقه طراحی كرده بود را دو باره احیا كرده است.

در بخش دیگری از این مطلب آمده است: اینكه آمریكا مجبور به ترك عراق شد،ضربه سنگینی برای واشنگتن بود كه این روزها سعی می كند به هر طریقی كنترل، حضور و نفوذ در این منطقه حساس و حیاتی و البته بحران زده را برای خود ادامه دهد.

یونگه ولت در ادامه می نویسد: آمریكا به خاطر اینكه خواستار دستیابی به نفت این منطقه است،برای اینكه 40 هزار سرباز خود را در منطقه خلیج فارس مستقر كند،برنامه ریزی هایش را آغاز كرده و در این راه 13 هزار و 500 نیروی نظامی جنگی را در كویت مستقر كرده،كویتی كه اخیرا به خاطر درگیری های سیاسی داخلی، پارلمانش برای مدت یك ماه تعطیل شده است.

در بخش دیگری از مطلب این روزنامه آلمانی،به سیاست دوگانه آمریكا در رابطه با قیام های مردمی در كشورهای خاورمیانه اشاره شده و آمده است: گزارش سنای آمریكا سعی داشت مسئله بحرین را كم رنگ جلوه دهد به طوری كه در این گزارش فقط از كلمه بحران سیاسی برای تحولات بحرین استفاده شده است.

یونگه ولت همچنین می نویسد: این درحالی است كه در بحرین قیام مردم با خشونت نظامیان سركوب و صدها نفر كشته و زخمی شده اند و بخش زیادی از مردم از سوی دیكتاتور فاسد و بی رحم آل خلیفه كه وابسته به آمریكا است،دستگیر و روانه زندان ها می شوند.

این رسانه آلمانی در مطلب خود همچنین به نقش عربستان سعودی در سركوب قیام مردم بحرین اشاره كرده و می نویسد:آنچه این دوگانگی را برجسته می كند،گزارش سنای آمریكا است كه به اهمیت استراتژیك بحرین برای آمریكا و عربستان سعودی برای ایستادگی در مقابل نفوذ ایران در منطقه اشاره و تاكید دارد.

به نوشته یونگه ولت،در گزارش سنا این نكته به دولت واشنگتن گوشزد شده كه نباید به خاطر نقض حقوق بشر در بحرین كمك های نظامی به رژیم حاكم در این كشور متوقف شود و این نشان دهنده اهمیت بحرین برای آمریكا برای ادامه نفوذ در خاورمیانه است.

 

 

 

ا ی ر ن ا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار