افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 4 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

نخست وزیر پاكستان از آمریكا خواست به حاكمیت كشورش احترام بگذارد

‘یوسف رضا گیلانی’ نخست وزیر پاكستان امروز چھار شنبه در دیدار با معاون وزیر امور خارجه آمریكا تصریح كرد: تصویب قوانین جدید برای تعامل مجدد اسلام آباد با واشنگتن، و نیروھای سازمان پیمان آتلانتیك شمالی (ناتو) براساس احترام آنها به حاكمیت و تمامیت ارضی پاكستان است.

به نقل از بیانیه رسمی دفتر نخست وزیری پاكستان، ‘توماس نایدز’ دومین مقام ارشد آمریكایی است كه در طول یك ھفته گذشته به پاكستان سفر كرد و امروز با گیلانی در اسلام آباد دیدار و گفت وگو كرد.

سفر وی در حالی صورت گرفت كه روزھای گذشته جیمز ماتیس فرماندہ نیروھای مركزی ارتش آمریكا و جان آلن فرماندہ نیروھای ناتو در افغانستان با سفر به پاكستان در شھر راولپندی با فرماندھان ارشد ارتش این كشور دیدار و تبادل نظر كردند.

حمله نوامبر سال گذشته بالگردھای ناتو به پست مرزی سلاله پاكستان كه منجر به جان باختن دست كم 24 نظامی پاكستانی شد، روابط دو جانبه اسلام آباد – واشنگتن را به بن بست رسانید, علاوہ بر این مقامات دولتی پاكستان اعلام كردند، پارلمان ملی این كشور توصیه ھای لازم در بازبینی نوع روابط این كشور با آمریكا و نیروھای ناتو را ارائه خواھد داد.

در بیانیه دفتر نخست وزیری پاكستان آمدہ است, گیلانی در گفت وگو با این دیپلمات آمریكایی تاكید كرد: روابط با واشنگتن باید بر اساس احترام و منافع متقابل برقرار شود.

وی تاكید كرد: پاكستان برای ایجاد روابط دو جانبه اش با ایالات متحدہ آمریكا با رعایت احترام و منافع متقابل علاقه مند است.

بیانیه مذكور با اشارہ به سخنان نخست وزیر پاكستان افزود: می توانیم برای به انجام رساندن اھداف خود برای برقراری صلح، ثبات و آشتی در منطقه به ویژہ در افغانستان ھمكاری ھای بیشتر و بر اساس اعتماد متقابل داشته باشیم.

گیلانی در این دیدار تاكید كرد: فرایند بازبینی در سیاست ھای خارجی توسط پارلمان ملی پاكستان اقدام بی سابقه ای به منظور ایجاد شفافیت و قواعد اعتبار در تعاملات با واشنگتن، نیروھای ناتو است.

بیانیه دفتر نخست وزیری پاكستان تصریح كرد: معاون وزیر امور خارجه آمریكا نیز با تاكید بر اینكه دولت واشنگتن به طور كامل متعھد به احترام گذاشتن نسبت به حاكمیت و تمامیت ارضی پاكستان است، گفت: ایالات متحدہ آمریكا از اھمیت نزدیكی و روابط دوجانبه با پاكستان آگاہ است.

توماس نایدز افزود: آمریكا نقش مھم پاكستان در منطقه را به رسمیت شناخته است، ھمچنین ما مصرانه در انتظار نتیجه بررسی پارلمان ملی پاكستان در زمینه نوع روابط مجدد اسلام آباد با واشنگتن و نیروھای خارجی در افغانستان ھستیم.

معاون وزیر امور خارجه آمریكا را در دیدار با نخست وزیر پاكستان، ‘كامرون مونتر’ سفیر واشنگتن در اسلام آباد، معاونین وزیر دفاع و نمایندہ ویژہ واشنگتن در امور افغانستان و پاكستان ھمراھی می كردند.

علاوہ بر این ‘حنا ربانی كھر’ وزیر امور خارجه، ‘عبدالحفیظ شیخ’ وزیر دارایی , ‘جلیل عباس جیلانی’ قائم مقام وزارت خارجه و ‘شری رحمان’ سفیر پاكستان در واشنگتن در این دیدار حضور داشتند.

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار