افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 12 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

نخست وزیر پاكستان اتهامات علیه رییس جمهوری این كشور را سیاسی دانست.

به گزارش خبرگزاری رویترز از اسلام آباد، وی روز یكشنبه در مصاحبه ای مفصل با شبكه خبری ‘الجزیره’ همچنین حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریكایی به شبه نظامیان نزدیك مرز افغانتسان را مخرب دانست و گفت پاكستان هرگز اجازه چنین حملاتی را صادر نكرده است.

وی افزود اسلام آباد از هر طرحی برای صلح در افغانستان حمایت كرده و به هیچ وجه با شبه نظامیان طالبان همكاری یا از آنها پشتیبانی نخواهد كرد.

گیلانی در حالی این سخنان را مطرح كرده است كه جلسه دادگاه وی نزدیك است. این مقام پاكستانی به دلیل امتناع از درخواست برای بازگشایی مجدد پرونده فساد علیه آصف علی زرداری به اهانت به دادگاه متهم شده است.

گیلانی با اشاره به زرداری گفت: پرونده های فراوانی علیه وی مطرح شده كه همه آنها منشاء سیاسی داشته است. اما او نه تنها در پاكستان بلكه در همه جهان از مصونیت برخوردار است.

نخست وزیر پاكستان در پاسخ به پرسشی مینی بر اینكه آیا به خاطر وضعیت رییس جمهوری استعفا خواهد داد یا خیر، گفت: اگر گیلانی به اهانت متهم شود، خود به خود از كار بركنار خواهد شد و دلیلی برای استعفا وجود ندارد. اگر متهم شوم، دیگر عضوی از مجلس نخواهم بود. بنابر این نیازی به استعفا نیست.

وی همچنین در مورد حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریكایی یادآور شد: مقامات اسلام آباد اجازه این حملات و بلند شدن هواپیماها را از این كشور صادر نكرده اند. علاوه بر این، حمله با این هواپیماها مخرب است و ما این موضوع را به طور كامل و مفصل با دولت آمریكا مطرح كرده ایم كه برای منزوی ساختن شبه نظامیان از قبیله های محلی به شدت تلاش كرده ایم.

این حملات واكنشی منفی نزد اعضای قبیله ای در مناطق مرزی برمی انگیزد. بنابر این قبیله های محلی و شبه نظامیان بار دیگر متحد می شوند و این وضعیت وظیفه ما را به شدت دشوار می سازد. ما فضای سیاسی كم تری برای مانور خواهیم داشت. گیلانی همچنین افزود وی اكنون با ارتش رابطه خوبی دارد.

وی در مورد آینده افغانستان نیز گفت: پاكستان از هر صلح در افغانستان به رهبری كابل حمایت می كند و خواستار به قدرت رسیدن طالبان افغانستان نیست. ما از آنها حمایت نمی كنیم، این كار ما نیست. چرا باید این كار را بكنیم؟

به گفته گیلانی، رقبای منطقه ای شامل هند و پاكستان كه سابقه سه جنگ و درگیری های زیادی را از سال 1947 در كارنامه خود دارند، دیگر درگیر نخواهند شد و آماده اند تا موضوعاتی را بررسی كنند كه از مدت ها قبل عادی سازی روابط آنها را مخدوش ساخته است.

وی در این زمینه گفت: برای بررسی همه مسائل مهم و اصلی خود از جمله مساله كشمیر، به توافق رسیده ایم.

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار