افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 14 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

نخست وزیر سابق لیبی از اتهامات وارده تبرئه شد!

به گزارش خبرگزاری فرانسه از تونس، ‘البغدادی المحمودی’ كه پیشتر شورای انتقالی لیبی دو بار از مقامات تونس خواسته بود وی را به لیبی بازگرداند، امروز از تمام اتهام های خود تبرئه شد.

‘المبروك كرشید’وكیل مدافع المحمودی ضمن اعلام این خبر تاكید كرد كه دستگاه قضایی تونس باید هر چه زودتر دستور آزادی موكلش را صادر كند.

كرشید در این زمینه گفت: دادگاه تجدید نظر شهر ‘تزور’ واقع در جنوب تونس نخست وزیر سابق لیبی را تبرئه كرد و اكنون ما آزادی فوری وی را خواستار هستیم.

نخست وزیر سابق لیبی كه 70 سال دارد، با دو تن از همراهان خود در روز 22 سپتامبر (2011 ) میلادی نزدیك شهرك مرزی

‘ تمغزه’ بین تونس و الجزایردر حالیكه قصد ورود به خاك الجزایر را داشت، بازداشت شد.

المحمودی كه با آمبولانس در جلسه دادگاه حضور یافت، پس از سقوط ‘معمر قذافی’ دیكتاتور معدوم لیبی به تونس گریخت و پس از مدت كوتاهی دستگیر شد.

مقامات تونس پیشتر وعده داده بودند پس از دادگاه، المحمودی را به طرابلس تحویل خواهند داد.

این در حالی است كه وكیل مدافع المحمودی و سازمان مدافع حقوق بشر معتقدند چنانچه تونس نخست وزیر سابق لیبی را به مقامات شورای انتقالی این كشور تحویل دهد، وی اعدام خواهد شد.

دادگاه تونس تاكنون دو بار درخواست لیبی برای استرداد المحمودی را تصویب كرده است، اما استرداد وی تنها با موافقت ‘منصف المرزوقی’ رئیس جمهوری تونس امكان پذیر خواهد بود.

نخست وزیر پیشین قذافی در تونس به سختی تلاش می كند خود را در اختیار كمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل مستقر در لیبی قرار دهد.

وی از زمان بازداشت تا كنون در زندان ‘ المرناقیه ‘ نزدیك پایتخت تونس نگهداری می شد.

البغدادی المحمودی در آخرین تلاش خود برای فرار از محاكمه در لیبی از سران عربستان سعودی و الجزایر خواسته بود كه به او كمك كنند تا تونس او را تحویل طرابلس ندهد.

مقامات شورای انتقالی لیبی ، المحمودی آخرین نخست وزیر معمر قذافی را كلید اسرار رژیم وی می دانند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار