افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 5 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

نخستین گروه تفنگداران دریایی آمریكا وارد استرالیا شدند.

به نقل از شبكه خبر آسیا، حدود 200 تفنگدار دریایی به شهر داروین وارد شده اند تا در این شهر آموزش های مشترك نظامی كه جهت تقویت حضور نظامی آمریكا در آسیا اقیانوسیه برنامه ریزی شده اند، را طی كنند.

در ماه نوامبر سال گذشته، ایالات متحده آمریكا و استرالیا بر اساس طرحی اعلام كردند كه آمریكا هوایپماهای نظامی بیشتری به استرالیا بفرستد و همچنین 2500 تفنگدار دریایی در شهر شمالی استرالیا به صورت چرخشی مستقر كند تا بتواند منافع خود را در آسیا تامین كند.

‘استفان اسمیت’ وزیر دفاع استرالیا در سخنانی تفسیر برخی از كارشناسان كه همكاری های نظامی بین استرالیا و آمریكا را واكنشی به قدرتمند شدن چین در منطقه می دانند، رد كرد.

همزمان با اعلام استقرار تفنگداران آمریكایی در سال گذشته كه در شهر كانبرای استرالیا صورت گرفت، كشورهای منطقه جنوب شرق آسیا واكنش هایی نسبت به این اقدام نشان دادند و این اقدام را بر علیه امنیت منطقه خوانده و با آن مخالفت كردند.

اندونزی در مورد بكارگیری تفنگداران آمریكایی در استرالیا هشدار داد و اعلام كرد كه این امر می تواند موجب تنش در منطقه شود و همچنین تلاش های واشنگتن و پكن برای ایجاد تعادل در منطقه می تواند بر كشورهای منطقه تاثیرگذار باشد.

‘سوسیلو بامبانگ یودهویونو’ رییس جمهوری اندونزی نیز از باراك اوباما این سئوال را پرسیده بود كه درحال حاضر چه نیازی به استقرار نیروهای دریایی آمریكا در استرالیا وجود دارد كه او در پاسخ گفته بود كه آمریكا باید نیروی نظامی برای مواقع ضروری در منطقه داشته باشد و این نشان حضور آمریكا در منطقه است.

علاوه بر اندونزی دیگر كشورهای منطقه جنوب شرق آسیا كه روابط خوبی با واشنگتن دارند نیز نسبت به گسترش دامنه تنش ها بین پكن و واشنگتن در منطقه جنوب شرق آسیا حساس بوده و گسترش حضور نظامی آمریكا در منطقه را باعث افزایش تنش ها در آن می دانند.

‘كی شامیوگام’ وزیر امور خارجه سنگاپور در مورد حضور نیروهای نظامی آمریكا در منطقه اعلام كرده بود كه كشورهای آسیایی خواستار گیرافتادن در رقابت بین قدرت های دیگر نیستند، زیرا حاصل این موضوع بر هم ریختن ثبات و آرامش در منطقه است.

نجیب تون رزاق نخست وزیر مالزی نیز در واكنشی به تصمیم آمریكا مبنی بر حضور نظامی در منطقه اعلام كرده بود كه هر چند مالزی با چین در مورد دریایی چین جنوبی مناقشه دارد اما دو كشور دارای روابط تجاری خوبی هستند و مالزی با هر گونه اقدامی كه باعث از بین رفتن امنیت در منطقه شود مخالف است، زیرا معقتد است كه رقابت آمریكا و چین در منطقه جنوب شرق آسیا ثبات این منطقه را مختل می كند.

با وجود مخالفت كشورهای اندونزی، سنگاپور و مالزی از طرفی فیلیپین كه با پكن در مورد مسائل دریای چین جنوبی درگیر است از پیشنهاد باراك اوباما به منظور حضور نظامی در منطقه استقبال كرده است.

فیلیپین كه 20 سال پیش از این خواستار پایان دادن به حضور پایگاه های هوایی و ناوگان های آمریكا در اطراف این كشور شده بود، اكنون در تلاش است كه با توجه به افزایش قدرت چین روابط نظامی خود را با آمریكا افزایش دهد تا از این طریق بتواند در تعارضات با چین به برتری دست یابد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار