افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 8 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

نتایج نظرسنجی مردم امریکا: واشنگتن از ریاض حمایت نکند!

امریکا و عربستان

طبق نتایج نظرسنجی موسسه «پاپیولس»، 68 فیصد از مردم امریکا معتقدند که امریکا باید به صورت نسبی یا کامل حمایت از عربستان سعودی را تا زمانیکه این کشور بتواند ثابت کند بودجه تروریزم را تأمین نمی‌کند، متوقف کند.

در این نظرسنجی (که برای خبرگزاری اسپوتنیک انجام گرفته است) از مردم امریکا پرسیده شد تا یادداشت درز پیدا کرده «هیلاری کلینتون» وزیر خارجه سابق امریکا و نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 امریکا را مورد ارزیابی قرار دهند که این یادداشت گفته بود، حامیان مالی از عربستان سعودی، چشمگیرترین منبع تأمین بودجه گروههای تروریستی سراسر جهان هستند.

از مردم امریکا همچنین خواسته شد تا بگویند که امریکا می‌بایست چه رویکردی در قبال عربستان سعودی اتخاذ کند.

نتایج این نظرسنجی نشان داد که تنها 12 فیصد از مردم امریکا اعلام کردند که امریکا باید از عربستان من‌حیث یک همپیمان حمایت کند و 20 فیصد از افرادی که در نظرسنجی شرکت کردند پاسخ دادند: «نمی‌دانم».

پاپیولس یک موسسه تحقیقاتی است که این نظرسنجی را در ماه مارچ 2015 انجام داد. این نظرسنجی شامل یکهزار و 3 امریکایی بین سنین 18 تا 64 سال بودند. این نمونه، چه از نظر جنسیت، چه سن و مکان، نمایانگر جمعیت امریکا بود. حداکثر حاشیه خطا از 3.1 فیصد فراتر نرفت و به همین اعتبار این نظرسنجی حدود 95 فیصد بوده است.

چند سال پیش، وب‌سایت ویکی‌لیکس اسنادی را نشر کرد که یکی از آنها یادداشت‌های نشر شده هیلاری کلینتون بود و در آن یادداشت‌ها، کلینتون از عربستان سعودی من‌حیث بزرگترین پایگاه مالی گروههای تروریستی در جهان یاد کرده بود.

اخیراً بحثی مربوط به اسناد «28 صفحه» مطرح شده است که ظاهراً در این اسناد به حمایت عربستان سعودی از طیاره ربایانی که در حملات 11 سِپتِمبر اشتراک داشتند، اشاره شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار