افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 26 نوامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

ناکامی عربستان در ایجاد اشتغال/ بیکاری 42فیصدی جوانان عربستان در 2030

%d8%b9%d8%b1%d8%a8%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86

بانک مریلینچ امریکا راپور داد با توجه به ناکامی دولت عربستان در ایجاد اشتغال کافی نرخ بیکاری جوانان در عربستان سعودی تا سال 2030 به 42 فیصد افزایش خواهد یافت.
به نقل از عربین بیزینس، راپور جدید نشان می‌دهد بخش خصوصی در خاورمیانه تا رسیدن به زمانی که بتواند اشتغال کافی ایجاد کند راه زیادی دارد.

راپور بانک مریلینچ امریکا نشان می‌دهد بخش خصوصی در خاورمیانه و افریقا هنوز به میزان مورد نیاز برای ایجاد اشتغال کافی توسعه نیافتند. نرخ بیکاری جوانان در در عربستان طی سال گذشته 33.5 فیصد ارزیابی شده است که پیش‌بینی می‌شود با توجه به تداوم ناکامی کشورهای خاورمیانه برای ایجاد اشتغال مورد نیاز جمعیت رو به رشد خود این رقم تا سال 2030 به 42 فیصد افزایش یابد.

این راپور می‌افزاید همزمان با عدم توانایی بخش خصوصی در ایجاد اشتغال در حوزه خاورمیانه بخش دولتی که به صورت سنتی پیشران حوزه ایجاد اشتغال در این منطقه محسوب می‌شود بیش از حد متراکم و پرجمعیت خواهد شد.

راپور مریلینچ تاکید می‌کند خاورمیانه همچنان یکی از بالاترین میزان نرخ بیکاری جوانان را تجربه می‌کند به گونه‌ای که جوانان در این منطقه یا بیکار هستند یا به شغل‌های نامتعارف روی می‌آورند.

مطالعه بانک مریلینچ نشان می‌دهد در منطقه خاورمیانه و شمال افریقا سالانه 84ملیارد دالر بودجه به بخش آموزش اختصاص می‌یابد که معادل 9 فیصد کل بودجه اختصاص یافته به بخش آموزش در سراسر جهان است اما این مساله در بهبود آموزش در میان قشرهای سطوح متوسط و ضعیف این جوامع ناکام مانده و همین امر تهدیدی جدی علیه امنیت در خاورمیانه ایجاد کرده است.

بنا به راپور کمسیون آموزش سازمان ملل این مساله می‌تواند پتانسیل تداوم فقر در طول نسل‌های بعدی این جوامع را افزایش داده و باعث شود که جوانان آینده بدون مهارت و دانش کافی برای اشتراک در جامعه و اقتصاد این کشورها بمانند.

راپور بانک مریلینچ همچنین بر رقابت جهانی برای جذب افراد با استعداد بالا و همچنین جلوگیری از فرار مغزها تاکید می‌کند و می‌افزاید کشورهایی مانند قطر و امارات با ارایه مشوق‌هایی دست به جذب کارگران مهاجر خارجی می‌زنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار