افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 5 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

نامزدهای ریاست جمهوری فرانسه لحن تهاجمی به خودگرفتند

درحالی كه شش هفته زمان به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری فرانسه باقی است، ‘نیكلا ساركوزی’ و ‘فرانسوا اولاند’ دو نامزد مطرح پست ریاست جمهوری این كشور درتعطیلات آخرهفته با برگزاری نشست های بزرگی در شهرهای بوردو و لیون به جای پرداختن به برنامه های خود لحن خشن و تهاجمی خود بر علیه یكدیگر را شدت بخشیده اند.

ساركوزی كه درجریان آخرین ‘ میتینگ ‘ انتخاباتی خود در شهر’ بوردو ‘ درجنوب كشور و در حضور ‘ آلن ژوپه ‘ شهردار این شهر كه درعین حال سكانداری وزارت امور خارجه كشور را نیز برعهده دارد ، با اشاره به پرتاب تخم مرغ در شهر بایون از سوی جمعیت معترض به سوی وی از این اقدام به عنوان رفتاری ‘ بی شرمانه ‘ یاد كرد.

وی در جریان سفر اخیر خود به منطقه باسك با پرتاب تخم مرغ و با شعار محل را ترك كن مواجه شده و به شدت هو شد.

وی گفت: ‘شرم و نفرت بر كسانی باد كه دركنار مردم خوب باسك خودشان را جا زدند و دست به اقداماتی زدند كه در شان مردم باسك نیست.’

ساركوزی درحالی كه عصبانی بود ، تاكید كرد: ‘ولی آنان باید بدانند كه ساركوزی از این چیزها نمی ترسد و تاكنون هیچ فشاری جانبی نتوانسته است وی را از ادامه مبارزات باز دارد.’

ساركوزی كه از دوهفته پیش مبارزات خود را آغاز كرده است هم اكنون حالت تهاحمی تری به خود گرفته كه به نظر كارشناسان این واكنش ها نمی تواند به رشد وی درنظرسنجی ها كمك كند.

ساركوزی دراین مبارزات نه تنها بیشتر سعی دارد تا به مواضع اولاند و برنامه های وی حمله كند همچنین موضوع انتخاباتی ‘ مارین لوپن’ جبهه ملی راست افراطی از جمله در زمینه مبارزه با مهاجرت ، پایبندی به اصل لائیسیته و جمهوری را محور اصلی سخنان خود كرده است.

وی در بوردو از مخالفت دولت فرانسه با اعطای رای به خارجیان دفاع كرده و گفت: از تخصیص استخری برای زنان و مردان به صورت جداگانه درزمان ریاست جمهوری من اثری نخواهد بود.

وی بار دیگر مسائل امنیتی را مانند سال 2007 میلادی به عنوان یكی دیگر از موضوعات انتخاباتی قرارداد و گفت كاهش مهاجران قانونی و اخراج بیشترمهاجران غیرقانونی از دیگر موضوعاتی است كه باید جدی گرفته شوند.

فرانسوا اولاند رقیب سوسیالیست وی نیز كه همزمان در شهر لیون سخنرانی می كرد: بهترین جواب ساركوزی در انتقاد از عملكرد پنج ساله وی را درسكانداری الیزه دانست و افزود: از آنجا كه وی نمی تواند از عملكرخود دفاع كند به مسائلی حاشیه ای و جانبی دست می زند.

وی ضمن انتقاد از ساركوزی خاطرنشان ساخت: رییس جمهوری كه هم رییس جمهوری بوده وهم ریاست حزب راست حاكم را در دست دارد، به نوعی حكومت در حكومت در اختیار دارد.

اولاند خاطرنشان ساخت: رییس جمهورمردم فرانسه اصولا نباید رییس یك حزب باشد درحالی كه ساركوزی خود درهر دو زمینه به تنهایی تصمیم می گیرد.

مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه 22 آوریل با حضور بیش از10 تن از نامزدهای انتخاباتی برگزارمی شود . مرحله دوم انتخابتات ریاست جمهوری فرانسه نیز ششم ماه مه میلادی سالجاری برگزار می شود .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار