افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : امنیتی, بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 1 مارس , 2018 لینک کوتاه خبر :

ناامیدی از یمن و تغییرات قوماندانان نظامی عربستان!

اردوی ملی عربستان سعودی

به گزارش خبرگزاری افغان تلکس به راپور رادیوملی امریکا تغییر ناگهانی مقامات نظامی عربستان نتیجه شکست‌ و ناامیدی در جنگ یمن است!
این رادیو در راپوری درباره تحولات اخیر عربستان در زمینه تغییرات قوماندانان نظامی ارشد نوشت؛ دیوان سلطنتی عربستان سعودی، دوشنبه شب با صدور فرامین متعددی، گزینه‌های کلان وزارت دفاع و نیروهای مسلح این کشور را تغییر داد و مهره های جدیدی را به این سمتهای مهم منصوب کرد.
طبق دستور سلمان بن عبدالعزیز، قوماندان نیروی هوایی مدافعه (دگرجنرال ستاد محمد بن عوض سحیم) و رییس هیئت درستیزوالی (سرلوا تمام ستاد عبدالرحمن بن صالح البنیان) برکنار (و متقاعد) شدند. فیاض به حامد الرویلی با ترفیع رتبه به سرلوا ستاد، رییس جدید درستیزوالی شد. همچنین قوماندان نیروی زمینی (دگرجنرال ستاد فهد بن ترکی بن عبدالعزیز) از این منصب برکنار و قوماندان نیروهای مشترک شد. سرلوا ستاد فهد بن عبدالله المطیر نیز با ترفیع رتبه قوماندان نیروی زمینی شد.
رادیو امریکا در ادامه نوشت، رهبران سعودی برای این تغییراتی که به یکباره در نیروهای مسلح صورت گرفته توضیحی ارایه نکرده‌اند اما این خانه تکانی نظامی احتمالا به خاطر شکست‌ها و ناامیدی از روند جنگ یمن صورت گرفته است. هرچند که برخی تحلیلگران نیز می‌گویند که این تغییرات در راستای اصلاحات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و تلاش وی برای ماجراجویی بیشتر در عرصه خارجی انجام شده است.
برنارد هیکل استاد پوهنتون پرینستون و کارشناس امور خاورمیانه می‌گوید که این پروژه بخشی از اصلاحات بزرگتر محمد بن سلمان است. وی تاکید کرد، ضعفهای نظامی عربستان در جنگ یمن آشکار شده و کمک کرده که سعودیها به مشکلات نظامی خود پی ببرند. عربستان بیش از 3 سال است که ایتلافی نظامی را برای جنگ در یمن تشکیل داده است اما اقداماتش اکنون انتقادات شدید جامعه بین‌المللی را برانگیخته است. بیش از 6 هزار ملکی کشته شده و بیش از 20 ملیون نفر نیازمند کمکهای انساندوستانه هستند. این راپور افزود: سعودیها ملیاردها دالر برای خرید آخرین تجهیزات نظامی از کشورهای امریکا، فرانسه و انگلیس هزینه کرده‌اند اما اکنون مشخص شده است که بین تجهیزات و تواناییهایش شکاف عمیقی وجود دارد. تحلیلگران می‌گویند که انجام این تغییرات در آستانه سفر محمد بن سلمان به لندن و واشینگتن در ماه مارچ نشان می‌دهد که وی قصد دارد با مقامات انگلیسی و امریکایی درباره مسایل دفاعی و تسلیحاتی نیز مذاکره و رایزنی کند.

  1. Husain Amiri :

    انشاالله سقوط آل سعود رو خواهیم دید

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار