افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 7 سپتامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

میانمار سرحدات بنگلادیش را ماین گذاری کرد

بنگلادیش

براساس راپورات رسیده، میانمار از سه روز پیش اقدام به کار گذاشتن ماین‌ در سرحدات خود با بنگلادیش کرده است.

به نقل از رویترز، دو منبع دولتی در بنگلادیش اعلام کردند که میانمار از سه روز پیش اقدام به کار گذاشتن ماین‌ در سرحدات خود با بنگلادیش کرده است و احتمال می‌رود این کار با هدف جلوگیری از بازگشت مسلمانان روهینگیایی باشد که از خشونت‌ها در میانمار فرار کرده‌اند.

این دو منبع، که از وضعیت سرحد میانمار و بنگلادیش مطلع هستند ولی به خاطر حساسیت موضوع خواستند هویت‌شان فاش نشوند، تصریح کردند، بنگلادیش رسما به ماین‌گذاری در نزدیکی سرحداتش اعتراض کرده است.

پس از آن‌که شبه‌نظامیان روهینگیایی در روز 25 آگست به نیروهای امنیتی در میانمار حمله کردند ارتش دست به عملیات نظامی گسترده‌ای زده که در جریان آن، تاکنون دست‌کم 400 تن کشته و نزدیک 125 هزار روهینگیایی دیگر به کشور همسایه، بنگلادیش فرار کرده‌اند؛ وضعیتی که نشان از وقوع بحران کلان انسانی است.

یکی از این منابع گفت: آنها (نیروهای امنیتی) ماین‌ها را در امتداد حصار سیم‌های خاردار کار می‌گذارند… بنگلادیش از طریق دلایل مستند و خبرچین‌هایش از این موضوع مطلع شده است.

وی افزود: نیروهای ما سه تا چهار گروه را مشاهده کرده‌اند که نزدیک سیم‌های خاردار در سرحد دو کشور درحال کار گذاشتن چیزی درون زمین بوده‌اند. پس از آن، خبرچین‌های ما تایید کردند که آنها ماین‌گذاری می‌کردند.

این منابع دولتی به این مسئله اشاره نکردند که افراد این گروه‌ها کالای نظامی بر تن داشتند یا خیر، ولی در عین حال تأکید کردند که آنها بدون شک از افراد شبه‎نظامی روهینگیایی‌ها نبودند.

از سوی دیگر، فیل رابرتسون معاون دیده‌بان حقوق بشر آسیا نیز گفته است: راپور‌هایی وجود دارد که ارتش، زمین‌های میانمار در سرحد این کشور با بنگلادیش را ماین‌گذاری کرده است. اگر این حقیقت داشته باشد، آنگاه تنها موضوع ظلم و آزار مسلمانان مطرح نخواهد بود بلکه مساله هدف قراردادن ملکیانی مطرح خواهد شد که در تلاشند از یک وضعیت خطرناک فرار کنند.

در همین راستا، آنتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد از مقام‌های میانمار خواست به خشونت‌ها علیه مسلمانان میانمار در ولایت راخین پایان دهند. وی نسبت به پاکسازی قومی یا تنش‌های منطقوی هشدار داد.

سرمنشی سازمان ملل همچنین در اقدامی کم‌سابقه، نامه‌ای به شورای امنیت متشکل از 15 عضو فرستاد و در آن، نگرانی خود را از تبدیل خشونت‌ها در میانمار به بحران انسانی که پیامدهایی بر صلح و امنیت فراسرحدی دارد، ابراز کرد.

گوترش از شورای امنیت خواست به مقام‌های میانماری جهت خویشتنداری فشار وارد کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار