افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 18 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

ميدان التحرير همچنان شاهد اعتراضات مردمي


بار ديگر اعتراضات مخالفان شوراي نظامي حاكم مصر شدت گرفته و ميدان التحرير قاهره محل تجمع اين معترضان شده و اين در حالي است كه نيروهاي امنيتي نيز چادرهاي مخالفان را در اين ميدان به آتش كشيدند.
فعالان مصري اعلام كردند كه هزاران تن از تظاهركنندگان روز شنبه بار ديگر به ميدان التحرير قاهره بازگشتند.

اين تجمع مصري‌ها تنها چند ساعت بعد از حمله نيروهاي پليس مصر به معترضان ميدان التحرير و سوزاندن چادرهاي آنها صورت گرفت.

مجدي صابر، يكي از اين فعالان عنوان داشت: تظاهركنندگان مصري بعد از تشييع پيكر يكي از كشته‌هاي اخير درگيري‌ها در مصر بار ديگر به ميدان التحرير بازگشتند.

تظاهركنندگان و مخالفان شوراي عالي نيروهاي مسلح مصر و نيروهاي امنيتي اين كشور براي دومين روز پياپي با يكديگر درگير شدند.

اين خشونت‌ها بدترين نوع خشونت‌ها بعد از كشته شدن 42 تن، پيش از برگزاري انتخابات پارلماني مصر در 28 نوامبر به شمار مي‌آيد.

از سوي ديگر وزارت بهداشت مصر اعلام كرد كه تعداد كشته‌هاي درگيري تظاهركنندگان مصر با نيروهاي امنيتي در خيابان قصرالعيني به 10 كشته و 440 زخمي افزايش يافت.

در گزارش وزارت بهداشت اين كشور آمده است: هفت تن از مصدومان اين درگيري‌ها به دليل اصابت گلوله كشته شدند.

يك پزشك در درمانگاه ميداني مسجد عمر مكرم در ميدان التحرير عنوان داشت: تعداد مصدومان اين درگيري‌ها به 700 تن مي‌رسد.

از سوي ديگر، گروه اخوان‌المسلمين مصر با صدور بيانيه‌اي اعلام كرد كه شوراي عالي نيروهاي مسلح مصر بايد هرچه سريع‌تر به دليل جناياتي كه مرتكب شده‌، عذرخواهي كند.

در ادامه اين بيانيه آمده است: بايد تحقيقاتي عادلانه و مستقل در خصوص اين مساله آغاز شود و به خانواده شهدا و مصدومان خسارت پرداخت شود.

در بيانيه اخوان‌المسلمين مصر تاكيد شده است: ما خواهان برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري و تحويل قدرت به غيرنظاميان قبل از پايان ماه ژوئن هستيم.

در ادامه اين بيانيه آمده است: مردم براساس قانون اساسي حق برگزاري تجمع را دارند. هر گاه كه كشور به سمت تحقق دموكراسي و آرامش حركت مي‌كند، شاهد آن هستيم كه برخي افراد در كشور با ايجاد فتنه و ناآرامي قصد بر هم زدن ثبات مصر را دارند.

در مقابل، شوراي عالي نيروهاي مسلح مصر نيز نسبت به حوادث صورت گرفته در كشور ابراز تاسف كرده و اعلام كرد كه اقدامات لازم را براي توقف فوري خشونت‌ها و حفاظت از اماكن حياتي و حساس اتخاذ كرده است.

اين شورا همچنين تاكيد كرد كه به خانواده شهدا و مصدومان خسارت داده مي‌شود و تحقيقاتي در اين زمينه در سريع‌ترين زمان ممكن آغاز خواهد شد.

اين در حالي است كه فيلم ويدئويي ضبط ‌شده از يك دختر مصري كه توسط نيروهاي امنيتي در حال دستگيري بود و اين نيروها لباس‌هاي او را از تنش درمي‌آورند، خشم و غضب مصري‌ها را برانگيخته و تبديل به يكي از عوامل بازگشت معترضان به ميدان التحرير شده است.

پيش‌تر نيز فرانسه “استفاده از خشونت بيش از حد عليه تظاهركنندگان مصري” را محكوم كرده بود.

خبرگزاري وفا در خبري اعلام كرد كه نيروهاي مسلح مصر با حمله به ميدان التحرير اين ميدان را به صورت كامل از تظاهركنندگان خالي كردند، اما معترضان مصري به خيابان‌هاي اطراف اين ميدان رفتند.

از سوي ديگر، علي جمعه، مفتي مصر با صدور بيانيه‌اي اعلام كرد كه بايد هرچه سريع‌تر تحقيقات فراگير در اين زمينه آغاز شود و كساني كه در ايجاد اين درگيري‌ها دست داشتند، به دادگاه تحويل داده شوند.

وي در ادامه افزود: ادامه يافتن شرايط تاسف‌بار مصر به منافع كشور لطمه وارد مي‌كند و اين اقدامات در تضاد با آموزه‌هاي اسلام است.

مفتي مصر همچنين از همگان خواست تا دست خود را به خون بي‌گناهان آلوده نكنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار