افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 30 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

موج جديد انقلاب در يمن

با ادامه يافتن انقلاب مردمي يمن موج جديدي تحت عنوان “انقلاب نهادهاي دولتي ” در اين كشور با تحصن كارمندان دولتي كه خواهان بركناري مديران فاسد و نزديكان علي عبدالله صالح از پست‌هاي خود هستند، آغاز شد.

به نقل از سايت اينترنتي شبكه الجزيره، اين كارمندان دولتي يمن در تحصن خود كه آن را به “انقلاب نهادهاي دولتي يمن ” توصيف كردند خواهان اصلاحات در كشور و بركناري مسئولان فاسد از پست‌هاي موجود در كشور شدند.

آنها اعلام كردند كه مسئولان مرتبط با نظام علي عبدالله صالح بايد از پست‌هاي خود بركنار شوند.

به دنبال اين اعتصاب، كارمندان دولتي يمن درهاي ادارات خود را بستند و با حضور در دفاتر مسئولان دولتي يمن خواهان بركناري آنها از پست‌هاي خود و انتصاب مديران جديدي شدند كه به فساد متهم نشده باشند.

گفته مي‌شود كه اين اقدام در 18 نهاد دولتي صورت گرفته است. محمد غبعال‌، يكي از كارمندان دولتي يمن كه در اين اعتصاب شركت كرده است عنوان داشت: اين، انقلاب واقعي يمن است؛ انقلاب نهادهاي دولتي.

وي درادامه در گفت‌وگو با خبرگزاري آسوشيتدپرس‌، عنوان داشت:‌ علي عبدالله صالح گروهي از افراد فاسد را در راس نهادهاي دولتي گذاشته است.

از سوي ديگر صدها تن از كارمندان دولتي يمن با حضور مقابل يكي از نهادهاي نظامي-‌اقتصادي اين كشور خواهان بركناري مسئولان آن كه گفته مي‌شود يكي از نزديك‌ترين عوامل نظام علي عبدالله صالح به شمار مي‌آيد، شدند.

اين نهاد درآمدهاي بسيار زيادي از نقل و انتقالات دريايي و ديگر سرمايه‌گذاري‌ها به دست مي‌آورد و بودجه آن محرمانه بوده و ميزان اين بودجه اعلام نمي‌شود.

مخالفان يمني اعلام كردند كه افراد مسلح كه به سمت تظاهركنندگان در صنعا شليك مي‌كنند از اين مسئولان پول دريافت كرده‌اند.

موج تحصن‌هاي دولتي يمن تلويزيون اين كشور و مقرهاي پليس در صنعا و ديگر نهادهاي وابسته به كشور را نيز در بر گرفته است. پيشتر كارمندان شركت‌ هواپيمايي يمن خواهان بركناري مدير اين مجموعه كه از خويشاوندان علي عبدالله صالح به شمار مي‌آمد شده بودند.

از سوي ديگر دولت آشتي ملي يمن به رياست محمد سالم باسندوه توانست بعد از چند روز رايزني از پارلمان اين كشور راي اعتماد بگيرد

باسندوه بعد از اين راي اعتماد عنوان داشت: برنامه دولت آشتي ملي برنامه‌هاي يك حزب خاص نيست. وظيفه ما در مرحله انتقالي به مدت دوسال و سه ماه ادامه دارد و اين وظيفه بسيار سخت است. مي‌توان نام اين دولت را دولت نجات ملي گذارد.

 

منبع: ايسنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار