افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 23 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

مواد هسته‌اي ليبي دست نخورده باقي مانده است

شوراي امنيت اطمينان داد كه مواد هسته‌اي ليبي به سرقت نرفته و خطري مبني بر قاچاق آنها به كشورهاي مجاور وجود ندارد.

به گزارش  سايت شبكه الجزيره، ايان مارتين، رئيس هيات ارسالي سازمان ملل به ليبي در گزارشي به شوراي امنيت اطمينان داد كه مواد هسته‌اي ليبي كماكان در اين كشور موجود است و هيچ بخشي از آن به سرقت نرفته و يا گم نشده است.

در گزارش مارتين آمده است: آژانس بين‌المللي انرژي اتمي نهم دسامبر تحقيقاتي را در ليبي انجام داده كه اين تحقيقات تاسيسات هسته‌اي تاجورا و انبار اورانيوم خام ليبي در سبها را نيز شامل مي‌شد و در اين تحقيقات هيچ نشانه‌اي از ربوده يا گم شدن مواد هسته‌اي ليبي به دست نيامد و تمامي موادي كه در دفاتر ليبي ثبت شده بودند در جاي خود موجود بود.

برساس گزارش بازرسان آژانس انرژي اتمي همچنين هيچ گونه نگراني در خصوص احتمال انتشار تشعشات هسته‌اي از تاسيسات هسته‌اي اين كشور وجود ندارد.

آژانس انرژي اتمي همچنين اعلام كرد كه به دليل نامناسب بوده شرايط نگهداري مواد هسته‌اي در سبها 6400 بشكه از اين مواد به كشورهاي ديگر فروخته و يا منتقل شده است.

در همين حال رئيس هيات اعزامي سازمان ملل به ليبي از احتمال انتقال موشك‌هاي زمين به هوا به كشورهاي همسايه ليبي خبر داد و اعلام كرد كه هزاران سيستم دفاع هوايي دوش پرتاب كه نيروهاي قذافي از آن استفاده مي‌كردند به سرقت رفته اما بيشتر آنها هم اكنون در ليبي هستند و در اختيار نيروهاي وابسته به انقلابيون است.

وي در ادامه افزود: دولت ليبي از سازمان منع توليد و گسترش سلاح‌هاي شيميايي خواسته است تا انبارهاي اسلحه‌هاي شيميايي ليبي را بازرسي كند و مقرر شده است تا اين سازمان از برخي از انبارهاي اسلحه‌هاي شيميايي ليبي در ماه ژانويه بازديد كند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار