افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 21 ژوئن , 2017 لینک کوتاه خبر :

ملک سلمان فرزندش را من حیث ولیعهد جدید معرفی کرد

محمد بن سلمان

ملک سلمان، پادشاه عربستان، صبح امروز چهارشنبه (۳۱ جوزا) در یک فرمان رسمی فرزندش، محمد بن سلمان را من‌حیث ولیعهد و جانشین جدید خود اعلام کرد.

شبکه العربیه به نقل از آژانس خبررسانی رسمی عربستان واس، راپور داد محمد بن نایف از سمت خود من‌حیث وزیر امور داخله برکنار و عبدالعزیز بن سعود بن نایف به این مقام منصوب شده است.

بنابر راپور آژانس خبررسانی عربستان در رأی گیری در نهادی که مسئول تعین ولیعهد بوده، محمد بن سلمان ۳۱ رای از ۳۴ رأی را به دست آورده است. محمد بن سلمان علاوه بر سمت ولیعهدی، معاون نخست وزیر و وزیر دفاع عربستان نیز است.

ولیعهد جدید عربستان ۳۱ سال دارد و در چند سال اخیر قدرتمندترین فرد در خاندان پادشاهی عربستان به شمار می رود. او فارغ التحصیل رشته حقوق از پوهنتون ملک سعود ریاض است. در سال ۲۰۰۹ من‌حیث مشاور ویژه پدرش سلمان که در آن زمان ولسوال ریاض بود، منصوب شد.

در سال ۲۰۱۳ زمانی که پدرش سلمان ولیعهد عربستان شد، محمد بن سلمان ریاست دفتر پدرش را بر عهده گرفت. او در آوریل ۲۰۱۴ عضوی از کابینه شد. پس از مرگ ملک عبدالله در جَنیوری ۲۰۱۵ و رسیدن سلمان به پادشاهی، جایگاه محمد بن سلمان نیز در رهبری عربستان به سرعت ارتقا یافت.

محمد بن سلمان نخستین ولیعهد در میان خاندان پادشاهی عربستان است که نواسه ملک سعود بنیانگذار عربستان و از نسل سوم خاندان سعودی است. پس از مرگ ملک سعود، همه پادشاهان و ولیعهدها از میان فرزندان او بودند.

از محمد بن سلمان من‌حیث مبتکر سند چشم انداز ۲۰۳۰ یاد می شود؛ پلانی که در آن آینده عربستان از نظر توسعه اقتصادی و اجتماعی تا سال ۲۰۳۰ ترسیم شده است. او من‌حیث رییس شورای امور اقتصادی و توسعه در حکومت عربستان این پروگرام را در جوزا ۱۳۹۵ معرفی کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار