افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 5 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

مقام فلسطینی:ادامه اشغالگری رژیم صهیونیستی لكه ننگی بر پیشانی انسانیت است

به نقل از پایگاه خبری ‘معا ‘ مصطفی البرغوثی در چهل و پنجمین سالگرد جنگ شش روزه تصریح كرد كه مبارزات مردم فلسطین تا زمان نابودی اشغالگری و شهرك نشینی و تحقق آزادی و استقلال مردم ادامه خواهد یافت .

البرغوثی تاكید كرد با وارد شدن به چهل و پنجمین سالروز اشغال اراضی فلسطینی ها توسط رژیم اشغالگر ،به این نتیجه می رسیم كه طرح های توسعه طلبانه اشغالگران و طمع ورزی های استعماری آنان تا به امروز نیز متوقف نشده است .

البرغوثی در ادامه از جامعه بین الملل خواست كه به وظایف انسانی و اخلاقی خود برای پایان بخشیدن به اشغالگری صهیونیست ها پایان داده و به مردم فلسطین كمك كند تا آنان بتوانند به حقوق قانونی خود و به ویژه برپایی دولت مستقل در تمامی اراضی اشغالی سال 1967 میلادی و از جمله قدس برسند .

البرغوثی افزود :در سالگرد این فاجعه ، مردم فلسطین همچنان زیر یوغ اشغالگران به سر می برند واین در حالی است كه اشغالگران همچنان سعی می كنند كه طرح دولت مستقل فلسطین به فراموشی سپرده شود .

این شخصیت فلسطینی تاكید كرد كه ادامه اشغالگری تا به امروز لكه ننگی بر پیشانی انسانیت است و جامعه بین الملل كه منادی مفاهیمی مانند آزادی ، دموكراسی ، حق تعیین سرنوشت است ، از این ظلم تاریخی كه در حق مردم فلسطین روا داشته شده ، چشم پوشی می كند .

البرغوثی در پایان گفت : نظام آپارتاید رژیم صهیونیستی در این مرحله به بلوغ خود رسیده است اما مردم فلسطین از حق خود كوتاه نخواهند آمد و همچنان به مبارزات خود ادامه می دهند.

گفتنی است 45 سال پیش در چنین روزی(5 ژوئن 1967) متعاقب شكست مذاكرات میان اعراب و اسراییل، سومین جنگ میان طرفین كه شش روز به طول انجامید، آغاز شد و ارتش رژیم صهیونیستی به فرماندهی موشه دایان، توانست بخش های وسیعی از اراضی اعراب شامل صحرای سینا، بلندی های جولان، كرانه باختری، غزه و بیت المقدس شرقی را اشغال كند.

در تاریخ 11 ژوئن قرارداد آتش ‌بسی به پیشنهاد عرب‌ها به امضاء رسیدو به این ترتیب رژیم اشغالگر قدس، نوار غزه، صحرای سینا، كنارهٔ باختری رود اردن (شامل بیت المقدس شرقی) را تصرّف كردو در كل با پیروزی‌های بدست آمده و انضمام این سرزمین ها، مساحت اراضی اشغالی 3 برابر شد و در حدود یك میلیون عرب كه در مناطق اشغال‌شده زندگی می‌كردند به زیر كنترل مستقیم اسرائیل درآمدند و این رژیم بعد از این جنگ ، شهرك سازی را در قسمتهای به دست آمده از فلسطین اشغالی را آغاز كرد.

قطعنامه 242 شورای امنیت در پایان این جنگ، رژیم صهیونیستی را ملزم به تخلیه سرزمین‌های اشغالی كرد، اما این قطعنامه تاكنون به مرحله اجرا درنیامده‌است و این رژیم تا كنون این سرزمین ها را در اشغال خودنگاه داشته است.

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار