افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 20 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

مطبوعات چین: آمریكا در عرصه بین المللی منزوی شده است!

دیدار ‘جایجون ‘ معاون وزارت خارجه چین با ‘بشار اسد’ در دمشق و گفت وگوی طرفین برای یافتن راه حل سازنده جهت برون رفت از مشكلات، بازتاب گسترده ای در رسانه های چین داشت.

یك هیات شش نفره چین به ریاست جایجون در آخرین روز هفته اخیر همچنین با ‘ ولید المعلم ‘ وزیرخارجه سوریه درباره راه های تقویت روابط دو جانبه، اوضاع منطقه و جهان گفت و گو و تبادل نظر كرد.

همزمان مطبوعات چین با درج مطالبی از جنگ طلبی های آمریكا و متحدان آن به خصوص در خاورمیانه بشدت انتقاد كردند.

‘گلوبال تایمز’، نشریه وابسته به ارگان حزب حاكم چین روز شنبه در تحلیلی نوشت: آمریكا و انگلیس كشورهایی هستند كه بیشترین جنگ ها را در جهان به راه انداخته اند و اكنون از وتوی قطعنامه ضد سوری غرب از سوی چین و روسیه عصبانی شده اند.

این روزنامه تصریح كرد: كشور صلح دوستی مانند چین كه هرگز به دنبال تنش آفرینی نیست، نمی تواند دنباله رو جنگ طلبانی باشد كه امروز در لوای ‘عدالت’ سعی در ایجاد تنش در خاورمیانه دارند.

این روزنامه مهم و پرشمارگان چاپ پكن ادامه می دهد: غرب دیگر نمی تواند دورانی را تجربه كند كه چین به قطعنامه ها رای ممتنع می داد.

گلوبال تایمز تاكید كرد، چین در عرصه بین المللی حرف های زیادی برای گرفتن دارد و با اقتدار وارد مسایل بین المللی خواهد شود.

این روزنامه با اشاره به اینكه چین از تمامی ابزارها برای حل و فصل بحران های بین المللی با روش های صلح آمیز استفاده خواهد كرد، نوشت: پكن تسلیم راهبردهای جنگجویانه غرب نخواهد شد.

گلوبال تایمز در ادامه می افزاید: انگلیس و آمریكا كه جنگ های بیشماری درجهان راه انداخته اند دیگر نمی توانند مبلغ عدالت باشند و آنها راهی برای فرار از گذشته تاریك خود ندارند.

این روزنامه با تاكید بر اینكه آمریكا در عرصه بین المللی منزوی شده است، می نویسد: چین دیگر برای خوشایند غرب اقدامی نخواهد كرد. تحولات جهانی نشان می دهد غرب هر روز از دیگر كشورها بیشتر فاصله می گیرد.

گلوبال تایمز با اشاره به رای منفی آمریكا و اسراییل در ماه نوامبر سال گذشته به پیش نویس قطعنامه ای درباره كوبا در مجمع عمومی سازمان ملل ، تاكید كرد: این رای نشان داد كه آنها تا چه اندازه از دیگر كشورها فاصله گرفته اند و چقدر در انزوا بسر می برند.

روزنامه چینی از سیاست و راهبردهای مقتدرانه چین در عرصه بین المللی و صلح دوستی این كشور تقدیر كرده و افزوده است كه دیگر نباید به خاطر دلخوشی غرب گامی برداشت.

 

 

 

 

 

 

irna

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار