افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 27 فوریه , 2018 لینک کوتاه خبر :

مصائب مسلمانان روهینگیا ادامه دارد…

مسلمانان روهینگیا میانمار

به گزارش افغان تلکس، مسلمانان آوارۀ روهینگیا همچنان در اردوگاه های بنگله دیش به سر می‌برند!
به نقل از آسوشیتدپرس، اقلیت مسلمان روهینگیا که در پی حملات اردوی میانمار از 6 ماه پیش مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شدند همچنان در اردوگاه‌های بنگله دیش به سر می‌برند و امیدی برای بازگشت ندارند، هرچند وضعیت کنونی آن‌ها در بنگله دیش نوعی تسلای خاطر است برای آن‌ها.
طبق راپور آسوشیتدپرس، محل سکونت روهینگیایی ها در اردوگاه‌ها اغلب از پلاستیک تشکیل شده است. اکثر مواد غذایی مصرفی آن‌ها هم از ناحیه سازمان‌های امدادی تأمین می‌شود. فرصت‌های شغلی معدودی در دسترس است و به طور دردآوری کار چندانی نمی‌توان برای آن‌ها انجام داد.به گفته محمد امان‌الله، کسی که قریه ی محل سکونتش تابستان گذشته و پیش از ترک آنجا به همراه همسر و سه فرزندش، ویران شد می‌گوید: هیچ‌کسی برای کشتن ما نمی‌آید، از این بابت مطمین استیم. خانواده محمد امان‌الله هم‌اکنون در ارودگاه پناهجویان کوتوپالونگ در کنار شهر ساحلی کاکس‌بازار زنده گی می‌کنند. محمد می‌گوید که در اینجا ما صلح و آرامش داریم.
به نوشته آسوشیتدپرس، موج حملات جدید اردوی میانمار از اواخر آگوست شروع شد؛ نظامیان میانماری در پاسخ به حملات شورشیان روهینگیایی علیه مراکز امنیتی، در اقدامی انتقام‌جویانه به همراه خیل حامیان بودایی خود دست به کشتاری خونین در قریه های روهینگیایی زدند و هزاران نفر را کشتند، به زنان و دختران تجاوز کردند، خانه‌ها و تمامی قریه ها را آتش زدند.
گروه امداد داکتران بدون سرحد تخمین می‌زند که در ماه اول خشونت‌ها، دستکم 6700 روهینگیایی کشته شدند که شامل دستکم 730 طفل زیر پنج سال است. نجات‌یافتگان روهینگیایی به سوی بنگله دیش سرازیر شدند.
طبق نوشته این آژانس خبررسانی امریکایی، شش ماه پس از این ماجرا، نشانه‌های کمی وجود دارد که روهینگیایی بتوانند به این زودی‌ها به خانه‌های خود بازگردند.
میانمار و بنگله دیش توافقنامه‌ای را امضا کردند که براساس آن اقلیت مسلمان روهینگیایی گام به ‌گام به صورت ایمن، امن و با احترام به محل سکونت خود بازگردانده شوند، اما فرآیند آن با وقفه مواجه شده است و خطرات همچنان وجود دارد.
در تصاویر ستلایت‌ای جدید مشاهده می‌شود که قریه ها و کلبه‌های خالی آن‌ها با خاک یکسان شده، و شواهد زنده گی پیشین روهینگیاها در این اماکن در حال پاک شدن است.
وضعیت به گونه‌ای است که با وجود فرار 700 هزار مسلمان روهینگیایی به بنگله دیش، همچنان موج فرار از میانمار ادامه دارد.
محمد امان‌الله می‌گوید: اگر آن‌ها با بازگرداندن ما موافقت کنند، آیا به آسانی میسر است؟ میانمار باید به ما حق شهروندی بدهد. آنجا خانه ما است. بدون حق شهروندی آن‌ها بار دیگر ما را مورد شکنجه قرار می‌دهند، آن‌ها بار دیگر ما را کشتار می‌کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار