افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 16 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

مسلمانان امریکا اظهارات نژادپرستانه ترامپ را محکوم کردند

ترامپ

قرار بود روز سه‌شنبه این هفته شورای روابط اسلامی امریکایی طی یک کنفرانس خبری گزارشی در زمینه اسلام‌هراسی نشر کند که شامل ظهور تجارت بدون حضور مسلمانان، برگزاری راهپیمایی‌های معترضان مسلح علیه مسلمانان، حمله مستقیم به مسلمانان و خرابکاری در مساجد می‌شد.

به نوشته روزنامه امریکایی «واشنگتن‌پست»، با اینحال روز یکشنبه هفته جاری حادثه مرگبار تیراندازی «اورلاندو» در ایالت «فلوریدا» امریکا به وقوع پیوست و شورای روابط اسلامی امریکایی (CAIR) تصمیم به تعویق انتشار این گزارش گرفت. هدف از این تصمیم، تمرکز کشور بر وحدت اعلام شده است.

با اینحال، «دونالد ترامپ» نامزد جنجالی جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 امریکا روز دوشنبه در سخنرانی خود در «نیوهمپشایر»، با الفاظی تند، مسلمانان امریکا را خطاب قرار داد و آن‌ها را همچون یک دشمن داخلی به تصویر کشید که مستعد ایدئولوژی افراطی هستند و مقصر پناه دادن به تروریست‌ها است.

ترامپ مدعی شد اگر خانواده «عمر متین» عامل تیراندازی اورلاندو، اجازه مهاجرت از افغانستان به امریکا را پیدا نکرده بودند، هیچ‌گاه حادثه تروریستی اورلاندو به وقوع نمی‌پیوست.

اظهارات تند و ضداسلامی ترامپ موجی از خشم و واکنش‌های رهبران مسلمان امریکا را به همراه داشت به طوریکه مقامات شورای روابط اسلامی امریکایی واکنش نشان دادند.

«ابراهیم هوپر» سخنگوی CAIR درباره سخنرانی ترامپ گفت: «این تلاشی برای اهریمن جلوه دادن و لکه‌دار کردن اعتقادات یک مذهب اقلیت خاص است تا بتواند در مقابل رقیب خود، منفعت سیاسی کسب کند. این مسئله نفرت‌انگیز است».

«کوری سیلور» یکی دیگر از سخنگویان CAIR گفت که ترامپ با گفتن اینکه مسلمانان افراد مشکوکی که در بین آن‌ها حضور دارند را معرفی نمی‌کنند، در حال دروغ‌پراکنی است.

وی در توضیح صحبت‌های خود گفت که خود او شخصاً فردی را که ممکن بود افراطی شود به دفتر تحقیقات فدرال یا همان «اف بی آی» معرفی کرد و این فرد سپس دستگیر شد.

«یاسر قاضی» مدیر مؤسسه «المغرب» و استاد فاکولته «رودز» در «ممفیس» هم تصریح کرد: «ترامپ یک نژادپرست است که به صورت خطرناکی با نفرت‌پراکنی تلاش می‌کند تا در انتخابات پیروز شود. او از یک تراژدی در راستای اهداف سیاسی خود بهره‌برداری می‌کند».

از طرف دیگر طبق این گزارش، عامل تیراندازی اورلاندو ظاهراً فرد مذهبی نبوده است و به صورت مذهبی لباس نمی‌پوشیده و محاسن بلند نداشته است و تنها به صورت پراکنده به مسجد می‌رفته است. حتی برخی از آشنایان او، گفته بودند که او یک همجنسگرا بوده و به صورت مداوم در کـَلـَب شبانه همجنسگرایان که به آن حمله کرد، رفت و آمد داشته است.

واشنگتن‌پست اعلام کرد که گرچه ترامپ در سخنان خود، مسلمانان را بi عنوان یک اجتماع یکپارچه معرفی کرد، اما حقایقی وجود دارد که نشان می‌دهد مسلمانان پراکندگی جمعیتی متنوعی دارند و در کشورهای مختلفی و از اجداد مختلفی به وجود آمده‌اند.

طبق این گزارش، آمار دقیق مسلمانان امریکا قابل تخمین نیست اما CAIR برآورد کرده است که حدود 6 تا 7 ملیون مسلمان در امریکا هستند که تنها دو فیصد از جمعیت امریکا را تشکیل می‌دهند.

برآورد موسسه تحقیقاتی «پیو» حکایت از حضور 3.3 ملیون مسلمان در امریکا است. نظرسنجی پیو در سال 2011 نشان می‌دهد که حدود 61 فیصد از مسلمانان امریکا خیلی زیاد یا تاحدودی از پیدایش افراط‌گرایی در سراسر امریکا نگران بودند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار