افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 4 ژانویه , 2014 لینک کوتاه خبر :

مردم چین معتقدند باید به آمریکا درس عبرت داد

روزنامه ˈچاینا دیلیˈ روز شنبه مطلبی منتشر کرد که براساس آن بسیاری از مردم چین براین باورند کشورشان باید سرسختی بیشتری درقبال تحریکات دولت آمریکا انجام دهد.

نقض حریم منطقه شناسایی دفاع هوایی برفراز دریای شرقی توسط هواپیماهای نظامی ارتش آمریکا درآخرین روزهای سال گذشته میلادی از جمله اقدامات تحریک آمیز توصیف شده است.

چاینادیلی از قول شهروندان چینی می نویسد: وقت آن رسیده است که درقبال این تحرکات آمریکا سرسختی بیشتری نشان داده و با قدرت وارد عمل شویم .

برخی از شهروندان گفته اند که اگر بار دیگر جنگنده های آمریکایی برفراز این منطقه پرواز کنند باید یکی از آنها را هدف قرار داد تا درس عبرتی برای واشنگتن باشد.

در همین حال فشارهای واشنگتن موجب شده تا شرکت های هواپیمایی ژاپن حاضر به اعلام برنامه پروازهای خود برفراز منطقه شناسایی دفاع هوایی چین نباشند.

همچنین نشریات چین گزارش کرده اند که در روزهای گذشته جنگنده های آمریکا در جزیره گوام در اقیانوس آرام پروازهای آزمایشی انجام داده اند.

پکن نگران است که این اقدام تلاشی یکجانبه از سوی ارتش آمریکا برای به پرواز درآوردن بمب افکن های بی 52 و جنگنده ها برفراز دریای شرقی چین و نقض حاکمیت این کشور باشد.

پس از شکل گیری منطقه شناسایی دفاع هوایی چین برفراز دریای شرقی، دولت آمریکا با فرستادن ˈجوبایدن ˈ معاون وزارت خارجه خود به پکن به طور رسمی اعلام کرد که آن را به رسمیت نمی شناسد.

چینی ها به این نتیجه رسیده اند که آمریکا با اجرای سناریوهای مختلف از جمله دامن زدن به اختلافات سرزمینی در منطقه در صدد رسیدن به راهبرد خود یعنی مهار چین است.

مقام های رسمی چین بارها در مناسبت های مختلف از تمرکز خط مشی های آمریکا درمنطقه آسیا شرقی ابراز نارضایتی کرده اند.

در ماه نوامبر گذشته، باراک اوباما رییس جمهور آمریکا اعلام کرد که منطقه آسیا و اقیانوسیه در ˈاولویت نخستˈ خط مشی های امنیتی کشورش قرار دارد.

تازه ترین گزارش ها حکایت از آن دارد که دولت آمریکا در اجرای برنامه تغییر توازن در منطقه آسیا و اقیانوسیه به رغم اعتراض های مکرر چین جدیت دارد.

مسوولان وزارت خارجه آمریکا گفته اند که ˈجان کریˈ وزیر خارجه این کشوردر همین راستا فعالیت های فراوانی کرده است.

خبرگزاری یونهاپ از قول ˈدانیل راسلˈ معاون کری درامور آسیای شرقی و اقیانوس آرام آورده است: در سال 2014 میلادی دولت اوباما برای پیشبرد این راهبرد تلاش زیادتری خواهد کرد که شامل همکاری فزاینده با کشورهای منطقه و سرمایه گذاری است.

راسل می گوید،اجرای راهبرد برقراری توازن مجدد در اقیانوس آرام از سال 2009 میلادی کلید خورده و ادامه خواهد یافت.

در همین حال گزارش شده که اوباما در ماه آوریل 2014از برخی کشورهای آسیایی دیدارخواهد کرد اما هنوز مقصد مورد نظر وی اعلام نشده است.

به نظر تحلیلگران این سفرها تلاشی برای جا انداختن راهبرد نفوذ درآسیا و اقیانوس آرام است.

از سوی دیگر ˈوانگ ییˈ وزیر خارجه چین در آغاز سال نو میلادی و درجمع دیپلمات های مقیم کشورش گفت ما می خواهیم نوع تازه ای از روابط را با آمریکا تجربه کنیم .

مقام های چین از حضور فزاینده آمریکا در منطقه بسیار ناخرسندند. ایجاد منطقه ویژه شناسایی دفاع هوایی چین در اواخر سال 2013 میلادی برفراز دریای شرقی یکی از موانعی است که پکن در مقابل راهبرد آمریکا و جلوگیری از تقویت روابط نظامی واشنگتن با ژاپن و کره جنوبی بکار گرفته است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار