افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 17 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

مردم مصر امروز را روز آزمون سرنوشت ساز می دانند.

عصر امروز رای گیری از مردم مصر در دومین دور از انتخابات ریاست جمهوری این كشور پایان می یابد. هر كس كه روز گذشته نتوانست در انتخابات شركت كند تنها ساعات امروز را برای دادن رای فرصت دارد و نتیجه ای كه از این انتخابات حاصل می شود سرنوشت و آینده مصر را تعیین می كند لذا امروز برای مردم مصر، روزی بسیار مهم و سرنوشت ساز است.

آزمون دیگر امرور میزان مشاركت مردم در انتخابات و میزان توانمندی نیروهای امنیتی و ارتش برای حفظ سلامت و امنیت این انتخابات است.

برخی ناظران پیش بینی می كنند میزان حضور مردم در شعب اخذ رای در ساعات آینده بیشتر از روز گذشته باشد زیرا رای دهندگان باید از آخرین فرصت برای تعیین آینده كشور خود استفاده كنند.

رای گیری در دومین روز از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مصر در حالی آغاز شد كه در برخی شعب اخذ رای، مردم از ساعتی قبل برای شركت در انتخابات حضور داشتند. نیروهای ارتش تامین امنیت شعب اخذ رای را بر عهده دارند و نیروهای پلیس هم امنیت مناطق اطراف شعب را تامین می كنند.

وزیر كشور مصر در گفت وگو با خبرنگاران اعلام كرد اخباری دال بر اقدامات تخریبی از سوی برخی افراد با لباس نظامی و پلیس دریافت شده كه تدابیری برای پیش گیری و مبارزه با این گونه اقدامات اتخاذ شده است.

خوشبختانه در نخستین ساعات روز دوم انتخابات در مصر تبلیغات به نفع نامزدها در اطراف شعب اخذ رای مشاهده نمی شود.

استقبال مردم در اسكندریه از انتخابات گسترده و مشابه روز گذشته است.

روز اول از دور دوم انتخابات مصر روند آرامی را طی می كرد اما كمیسیون عالی انتخابات ریاست جمهوری از تلاش برخی برای استفاده از جوهر هایی خبر داد كه فورا اثر آن محو می شود. این امر می توانست به بروز تقلب در انتخابات منجر شود. این خبرها نگرانی شدید مردم مصر را به دنبال داشت.

نیروهای امنیتی همچنین در تلاشند از به كار گیری جوهری كه آثار آن فورا محو می شود در شعب اخذ رای جلوگیری كنند.

هواداران دو نامزد انتخابات، یكدیگر را به تقلب در جریان رای گیری متهم كردند. برخی منابع هم اعلام كردند تعرفه هایی به بعضی از شعب اخذ رای ارسال شده بود كه نام احمد شفیق روی آن نوشته شده بود.

خبرهای دیگری هم حاكی از آن بود كه به افراد نظامی اجازه شركت در انتخابات داده شده اما كمیسیون انتخابات با رد این اتهام گفت افراد نظامی كه رای دادند در گذشته نظامی بوده و خدمت نظامی آنان پایان یافته است.

در دومین دور از انتخابات ریاست جمهوری مصر كه از روز گذشته آغاز شده و امشب پایان می یابد، محمد مرسی نامزد اخوان المسلمین با احمد شفیق آخرین نخست وزیر نظام حسنی مبارك با هم رقابت می كنند.

شورای نظامی حاكم بر مصر قول داده است پس از مشخص شدن رئیس جمهور جدید، قدرت را به غیر نظامیان تحویل دهد اما همین شورا روز گذشته مجلس نمایندگان مصر كه مهم ترین دست آورد انقلاب این كشور است منحل اعلام كرد.

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار