افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 28 ژانویه , 2012 لینک کوتاه خبر :

مردم فیلیپین پرچم آمریكا را در مانیل به آتش كشیدند!

كوالالامپور – پس از مذاكرات برای افزایش همكاری های نظامی بین فیلیپین و آمریكا كه در واشنگتن برگزار شد، برخی از فعالان سیاسی فیلیپینی روز شنبه در اعتراض به این همكاری ها در مقابل سفارت آمریكا در مانیل تجمع كرده و پرچم این كشور را به آتش كشیدند.

به نقل از شبكه خبر آسیا، گروه های معترض اعلام كردند در صورتی كه اجازه دهیم نیروهای بیشتری از ارتش آمریكا وارد فیلیپین شوند، این كشور پس از مدتی به پایگاهی برای منافع سلطه جویانه آمریكا تبدیل می شود.

‘ریناتو رییس’ دبیر كل گروه بایان (ملت) در سخنانی گفت: پایگاه های نظامی آمریكا به این كشور بازگرانده نخواهند شد اما پشنهادهایی كه ارائه شده می تواند دارای اهداف یكسانی برای این اقدامات باشد.

بر اساس مذاكرات انجام شده بین آمریكا و فیلیپین كه برخی گروه های فیلیپینی آن را مذاكرات خیانتكارانه می دانند، دولت آمریكا پیشنهاد به كارگیری هواپیماهای جاسوسی این كشور در فیلیپین را مطرح كرده است و مقامات فلیپینی در حال بررسی آن هستند.

‘ادوین لاسیردا’ سخنگوی ریاست جمهوری فیلیپین در سخنانی اعلام كرد: مذاكرات اخیر بین آمریكا و فیلیپین باعث ایجاد هیچ پایگاه نظامی آمریكایی جدیدی در این كشور نمی شود.

فیلیپین تا سال 1992 و برای حدود یك قرن میزبان تجهیزات نظامی و ده ها هزار نیروی هوایی و سرباز آمریكایی بود، اما پس از مصوبه پارلمان این كشور جهت لغو پیمان های مرتبط با حضور نظامی آمریكا، ایالات متحده مجبور به ترك فیلیپین شد. سپس در سال 1998 آمریكا و فیلیپین توافقنامه ای امضاء كردند كه بر اساس آن نیروهای آمریكایی می توانند جهت دیدار، آموزش، استراحت و تفریح در این كشور حضور یابند.

این گزارش حاكی است، بر اساس قانون اساسی كشور فیلیپین حضور پایگاه نظامی یك كشور خارجی در خاك این كشور ممنوع است.

 

منبع:http://www.irna.ir/

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار