افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 25 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

مراسم روز ملی یونان بدون حضور مردم!

 

 

مسئولان دولت یونان طی چند روز گذاشته بارها اعلام می کردند که با اتخاذ تدابیر شدید امنیتی، با کسانی که با حملات لفظی و یا پرتاب ماست و تخم مرغ به سوی مقامات این کشور در صدد اخلال در مراسم روز ملی و استقلال یونان بر آینده، برخورد خواهند کرد.

مراسم بزرگداشت روز ملی و استقلال یونان بدون حضور شهروندان و استقبال آنان درشهرآتن و دیگر شهرهای این کشور برگزار گردید.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از ایرنا، مراسم روز ملی و استقلال یونان روز یکشنبه با رژه نیروهای مسلح ازمقابل جایگاه رئیس جمهوری و دیگر مقامات این کشور ولی بدون حضور و استقبال مردم برگزار گردید.

مسئولان دولت یونان طی چند روز گذاشته بارها اعلام می کردند که با اتخاذ تدابیر شدید امنیتی، با کسانی که با حملات لفظی و یا پرتاب ماست و تخم مرغ به سوی مقامات این کشور در صدد اخلال در مراسم روز ملی و استقلال یونان بر آینده، برخورد خواهند کرد.

حتی تعداد از دولتمردان، احزاب چپ سیاسی را متهم به برنامه ریزی برای ایجاد اخلال دراین روز و آنان را عامل مخالفت مردم با حضور مقامات در برنامه های رسمی و ملی قلمداد می کردند.

روز استقلال و ملی یونان، برای یونانیان به علت رهایی از حاکمیت حکومت عثمانی با قیام 25 ماه مارس 1821 بسیار مهم تلقی می شود و معمولاً شهروندان این کشور با شور و هیجان خاص و گل باران کردن محل رسمی و صفوف نیروهای مسلح در مقابل پارلمان این کشور هرساله حضور پیدا می کردند ولی امسال برای اولین بار از این حضور پرشور به نشانه مخالفت با عملکرد اقتصادی دولت و مقامات رسمی کشور خبری نبود.

بر عکس پلیس شهر آتن ضمن استقرار حدود 5 الی 6 هزار نیروی امنیتی به علت نگرانی از حضور مردم مخالف در این مراسم و ایجاد اخلال در مراسم رژه؛ تمام خیابانهای اطراف پارلمان را مسدود کرده و فقط پس از بازدید بدنی اجازه ورود می دادند. اما کسی در مراسم حضور پیدا نکرده بود که مورد بازدید بدنی قرار گیرد.

‘ کارلوس پاپولیاس’ پس از مراسم رژه نیروهای مسلح و آتشنشانی گفت، ‘امروز برای ملت یونان روز مهمی است که ملت ما دست خالی توانست نیروهای عثمانی را از کشور بیرون براند و آزادی را به وطن بازگرداند.’

وی در ادامه گفت، ‘ما معتقدیم که همین ملت می تواند با اتحاد بر مشکلات مالی فائق آید ولی رفتار اروپا نسبت به مردم یونان در این شرایط سخت اقتصادی رفتاری مناسب نمی باشد.’

‘دیمتریس اوراموپلس’ وزیر دفاع نیز ضمن مهم خواندن این روز در تاریخ ملت یونان، از عدم حضور و استقبال مردم از رژه نیروهای مسلح کشوردر مراسم امسال ابراز ناخرسندی کرد.

گفتنی است که در مراسم ملی 28 اکتبر سال گذشته میلادی مخالفان با پرتاب ماست و تخم مرغ و سردادن شعارهایی برای علیه سیاسیون کشور، باعث شدند که ‘ کارلوس پاپولیاس ‘ رئیس جمهور و دیگر مقامات این کشور، محل را ترک کنند.

دولت با بکاری گیری تعداد زیادی از نیروهای امنیتی درصدد جلوگیری از تکرار اینگونه رخداد بر آمده است.

رسانه های گروهی یونان گزارش دادند که در اکثر شهرهای یونان مراسم مشابهی برگزار شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار