افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 28 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

مراسم تدفين كيم‌ جونگ ايل در پيونگ‌يانگ در حال برگزاري است

مراسم تدفين كيم‌ جونگ‌ ايل، رهبر سابق كره شمالي امروز (چهارشنبه) با حضور صدها هزار تن از مردم در پيونگ‌يانگ در حال برگزاري است.

به نقل از خبرگزاري فرانسه، اين مراسم در كاخ يادبود كوم‌سوسان در پيونگ‌يانگ برگزار مي‌شود و جسد رهبر فقيد كره شمالي همچنان درون تابوت شيشه‌اي قرار دارد.

كيم‌جونگ‌ايل در 17 دسامبر بر عارضه قلبي در سن 69 سالگي درگذشت و پس از آن كيم‌جونگ‌اون سومين و كوچكترين پسر وي به عنوان جانشين تعيين شد. ظاهرا كيم جونگ ايل براي اولين بار در سال 2008 با سكته قلبي مواجه شده بود اما اين بار سكته، مرگ وي را در پي داشته است.

11 روز پس از مرگ كيم‌جونگ‌ايل امروز مراسم تدفين باشكوهي با حضور نيروهاي امنيتي اين كشور برگزار مي‌شود.

خودرو حامل جنازه‌ي رهبر كره شمالي با همراهي پسر وي و برخي از سران ارشد به سوي اين كاخ يادبود مشايعت مي‌شود.

تلويزيون دولتي كره شمالي اعلام كرد كه هزاران تن از مردم در اين مراسم حضور خواهند يافت و با رهبر عزيز خود وداع مي‌كنند به دليل بارش شديد برف از چندين ساعت پيش از آغاز مراسم سربازاني براي برف‌روبي مشغول كار بودند. هيچ هياتي خارجي به اين مراسم دعوت نشد اما هياتي از كره جنوبي براي شركت در مراسم وارد كره شمالي شده‌اند.

كيم‌جونگ ايل در سال 1994 پس از مرگ پدرش كيم‌ايل‌سونگ رهبري كره شمالي را بر عهده گرفت.

رسانه‌هاي كره شمالي از “جانشين بزرگ” كيم‌جونگ ايل به عنوان فرمانده‌ كل نيروهاي مسلح اين كشور ياد كرده و يك روزنامه‌ دولتي اين كشور نيز از تعيين وي به عنوان رييس حزب كارگران حاكم كره شمالي خبر داد.

شبكه تلويزيوني بي‌بي‌سي نيز تصاويري از سربازان و مقامات ارشد كره شمالي را نشان مي‌دهد كه در لباس‌هاي سياه با “رهبر عزيز” خود وداع مي‌كنند.

انتظار مي‌رود كه اين مراسم حدود دو روز به طول انجامد. ظهر روز فردا براي 3 دقيقه به احترام رهبر فقيد كره شمالي حركت تمامي قطارها و كشتي‌ها متوقف خواهد شد و سكوت برقرار مي‌شود.

تحليل‌گران در سئول مي‌گويند، رهبر جديد كره شمالي از جايگاهي مستحكم در حزب حاكم كمونيست و ارتش اين كشور برخوردار است.

اين تحليل‌گران بر اين باور هستند كه منافع گروه حاكم در كره شمالي با انتقال مسالمت‌آميز اختيارات به كيم جونگ اون، رهبر جديد كره شمالي به عنوان تنها گزينه در دسترس مطابقت دارد و از ديدگاه بسياري اين اقدام مي‌تواند به ادامه اتحاد در حكومت اين كشور كمك كند، بي آنكه به رهبري كره شمالي آسيبي برساند.

در حال حاضر جهان در انتظار اين است كه ببيند كيم جونگ اون به عنوان رهبر جديد كره شمالي پس از در اختيار گرفتن قدرت و رهبري اين كشور چه موضعي نسبت به مسائل مختلف به ويژه فعاليت‌هاي هسته‌اي پيونگ يانگ اتخاذ خواهد كرد.

منبع: ايسنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار