افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 21 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

مدودیف: روسیه با سپر دفاع موشكی آمریكا مقابله به مثل می كند

به نقل از خبرگزاری روسی ریانووستی، مدودیف روز سه شنبه گفت: هرچند این اقدام مترادف با آغاز دور جدید مواجهه نظامی با آمریكا نیست ، اما واقعیت این است كه ما نمی توانیم نسبت به برنامه های واشنگتن در زمینه ادامه استقرار سپر دفاع موشكی در اروپا بی تفاوت باشیم، زیرا این طرح منافع راهبردی ما را تهدید می كند.

مدودیف پیش از این نیز اواخر نوامبر پارسال در سخنرانی تلویزیونی برای مردم روسیه به صراحت هشدار داد كه اگر مذاكرات مربوط به پیوستن مسكو به سپر دفاع موشكی اروپایی به بن بست برسد، روسیه موشك های تاكتیكی اسكندر را در استان كالینینگراد این كشور مستقر خواهد كرد.

وی آن موقع همچنین هشدار داد كه شكست در مذاكرات مربوط به سپر دفاع موشكی می تواند پیامدهای دیگری مانند خروج یكجانبه روسیه از پیمان كنترل سلاح های متعارف موسوم به ‘استارت-2’ را نیز به دنبال داشته باشد.

رییس جمهوری روسیه امروز بار دیگر تاكید كرد كه در صورت بی توجهی به خواسته های مسكو در ارتباط با سیستم دفاع موشكی اروپا، روسیه تمام تلاش خود را برای اجرایی كردن هشدارهای ماه نوامبر وی به شركای غربی در زمینه مقابله با سپر دفاع موشكی به كار خواهد بست.

روسیه در تازه ترین مورد از تلاش ها برای نوسازی و تقویت سیستم دفاع موشكی خود سامانه دفاع موشكی ‘اس-400’ را به منطقه نظامی غربی خود تحویل داد و قرار است این سامانه در یك ماه آینده در حالت هشدار موشكی قرار گیرد.

مذاكرات روسیه و ناتو بر سر سپر دفاع موشكی آمریكا در اروپا پس از اصرار مسكو بر ضرورت اخذ تضمین های كتبی مبنی بر هدف قرار نگرفتن امنیت این كشور از سوی سپر یاد شده به بن بست رسید.

در مقابل واشنگتن با ادعای اینكه سپر داع موشكی این كشور در قاره اروپا علیه منافع روسیه هدف گیری نشده است همچنان از ارایه هر گونه تضمین كتبی در این باره به مسكو خودداری می كند.

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار