افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 27 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

مخالفت لاوروف با اظهارات اخیر واشنگتن

وزیر امور خارجه روسیه گفت که اظهارات مقامات امریکایی درباره رفتن رییس جمهور روسیه خلاف توافقنامه مسکو و واشنگتن است.

“سرگی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه طی سخنانی گفت که توافق روسیه و امریکا درباره توقف عملیات نظامی در سوریه شامل چارچوب زمانی نیست.

وی اضافه کرد که اظهارات واشنگتن درباره محال بودن راه حل در سوریه بدون رفتن اسد بر خلاف توافقنامه روسیه و امریکا است.

لاوروف هشدار داد که روسیه با سخنان مبهم امریکا درباره راه حل بحران سوریه به شدت مخالف است.

از سوی دیگر احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه روز پنج‌شنبه در سخنانی تأکید کرد: اگر طرح آتش‌بس سوریه امنیت ترکیه را تهدید کند، آنکارا هیچ الزامی برای اجرای آن نمی‌بیند و در صورت لزوم، اقدامات لازم را علیه کردهای سوریه و داعش اتخاذ خواهد کرد.

روند آتش‌بس سوریه که قرار است توسط امریکا و روسیه اجرا شود، با توجه به عدم اعتماد بین ترکیه و کردهای سوریه می‌تواند با تهدید جدی روبه‌رو شود. کردهای سوریه به پیشروی‌های زیادی به‌سوی سرحدات ترکیه دست یافته‌اند و این مسئله مقام‌های آنکارا را نگران کرده است.

داود اوغلو افزود: آتش‌بس برای ما الزام‌آور نیست، زمانی که شرایطی وجود داشته باشد که امنیت ترکیه را تهدید کند، ما اقدامات لازم را علیه کردهای سوریه و داعش اتخاذ خواهیم کرد.

وی اظهار داشت: آنکارا تنها جایی است که در زمینه اقدامات مربوط به امنیت ترکیه تصمیم گیری می‌کند. آتش‌بس نباید مسیر لازم برای حملات بیشتر را فراهم کند.

کردهای سوریه نیز روز چهارشنبه به رویترز گفتند که از طرح آتش‌بس سوریه تبعیت خواهند کرد ولی اگر مورد حمله قرار بگیرند، حق پاسخگویی را برای خود محفوظ می‌دانند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار