- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

مجلس ملي موسسان تونس به دولت جديد اين كشور راي اعتماد داد

[1]

مجلس ملي موسسان تونس با اكثريت آرا به كابينه حمادي الجبالي راي اعتماد داد.

به نقل از سايت اينترنتي شبكه الجزيره، 154 تن از اعضاي مجلس ملي موسسان تونس به دولت حمادي الجبالي، نخست وزير اين كشور كه مامور تشكيل كابينه شده است، راي اعتماد دادند.

اين در حالي است كه 38 عضو از مجموع 217 عضو اين مجلس به دولت الجبالي راي اعتماد نداده و بقيه اعضا نيز از دادن راي اعتماد امتناع كردند.

اخيرا حزب اسلامي النهضة توانست در انتخابات مجلس ملي موسسان اين كشور كه وظيفه تدوين قانون اساسي و ديگر وظايف را به عهده دارد بيشترين كرسي‌هاي اين شورا را به دست آورد.

دولت جديد تونس تلاش دارد تا اقتصاد را در اين كشور بعد از پيروزي انقلاب تونس و سرنگوني زين العابدين بن علي، رئيس‌جمهور سابق تونس بار ديگر احيا كند.

حمادي الجبالي روز پنجشنبه برنامه‌ها و ساختار دولت جديد اين كشور را كه حزب اسلامي النهضة پست‌هاي اصلي آن را به دست‌ گرفته است، به مجلس ملي موسسان ارائه داد.

حزب النهضة وزارتخانه‌هاي كشور، امور خارجه و دادگستري را بدست گرفته است.

علي العريض، يكي از زندانيان سياسي سابق تونس و عضو دفتر اجرايي حزب النهضة وزارت كشور را به دست گرفته و رفيق بن عبدالسلام، يكي از نزديكان راشد الغنوشي، رهبر حزب النهضة وزارت امور خارجه را برعهده گرفته است.

نور الدين البحيري، سخنگوي كنوني حزب النهضة نيز پست وزارت دادگستري را برعهده گرفته است.

تعدادي از اعضاي مجلس ملي موسسان تونس از تعيين عبدالسلام به عنوان كسي كه وزارت امور خارجه را بر عهده گرفته است، انتقاد كردند.

عبدالسلام نيز در پاسخ به اين انتقادات عنوان داشت: خويشاوندي من با الغنوشي مساله‌اي است كه به آن افتخار مي‌كنم اما انتخاب من به عنوان وزير خارجه هيچ ارتباطي با اين مساله ندارد.

ديگر مسئولان حزب النهضة نيز وزارتخانه‌هاي بهداشت، حمل ونقل، آموزش عالي، محيط زيست، كشاورزي، توسعه شهري، سرمايه‌گذاري و همكاري‌هاي بين‌المللي و حقوق بشر را به دست گرفته‌اند.

حزب “كنگره براي جمهوري” و “فراكسيون‌ كار و آزادي” و همچنين ديگر احزاب مستقل در نيز در دولت جديد تونس و در كنار حزب النهضة حضور دارند.

الجبالي نيز اعلام كرد كه ايجاد فرصت‌هاي شغلي و اعطاي خسارت به قربانيان اقدامات وحشيانه دوره زين العابدين بن علي رئيس جمهوري مخلوع تونس از اولويت‌هاي دولت وي به شمار مي‌رود.

وي در ادامه افزود: ما از تمام شركاي خود مي‌خواهيم در دوره اجتماعي جديد مشاركت كنند. دولت جديد تونس بعد از رايزني‌هاي صورت گرفته در نخستين انتخابات آزاد در اين كشور با حضور ائتلاف‌هاي مختلف در مجلس ملي موسسان تونس تشكيل شد.

پيش‌بيني مي‌شود كه دوره انتقالي در تونس دست كم يك سال به طول انجامد.

دولت جديد اين كشور نيز بعد از گذشت يك سال از آغاز نخستين شراره انقلاب تونس و خودسوزي بوعزيزي در شهر سيدي بوزيد تشكيل شد.