افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 4 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

لحظه شماری مردم روسیه برای آگاهی از نتایج انتخابات ریاست جمهوری

هر چند نتایج آخرین نظرسنجی های انجام گرفته در آستانه انتخابات ریاست جمهوری نشان می دهد كه كه ‘ولادیمیر پوتین’ مردم شماره 1 روس ها در این دوره از انتخابات خواهد توانست با كسب حدود 55 درصد مجموع آرای ماخوذه به كرملین راه یابد، ولی تحلیلگران از احتمال بروز موجی پیش بینی نشده در این رویداد سیاسی سخن می گویند.

آنان با اشاره به شكل گیری جریان مخالف موسوم به ‘پوتین نه’ در دوره پس از برگزاری انتخابات دوما در چهارم دسامبر پارسال، كشیده شدن ششمین دوره انتخابات ریاست جمهوری روسیه به دور دوم را بعید نمی دانند، هر چند كه از دید آنان احتمال وقوع چنین اتفاقی ناچیز است.

كارشناسان مسایل سیاسی با اشاره به حضور ‘میخاییل پروخروف’ میلیاردر غربگرای روس به عنوان چهره جدید در میان نامزدهای انتخاباتی و نزدیكی وی به جریان های مخالف دولت می گویند كه در صورت كشیده شدن انتخابات به دور دوم پروخروف از شانس بالایی برای رقابت با پوتین در دور بعد برخوردار است.

این عده همچنین از ‘گنادی زوگانف’ رهبر حزب كمونیست روسیه به عنوان دیگر رقیب سنتی پوتین یاد می كنند كه می تواند علاوه بر آرای طرفداران وفادار همیشگی خود رای بخش چشمگیری از گروه های طرفدار شعار ‘هر كس غیر از پوتین’ را نیز كسب كند.

از سوی دیگر با توجه به نبود شخصیت سیاسی دارای قابلیت رقابت با پوتین در میان پنج نامزد انتخابات ریاست جمهوری، این ظن قوی نیز وجود دارد كه ‘رهبر بزرگ’ روس ها همانند دو دوره قبلی ریاست جمهوری خود در فاصله سال های 2000 تا 2008 بتواند در این دوره نیز بدون برخورد با مانع جدی كلید كرملین را به دست آورد.

در هر حال با توجه به شركت حدود 48 درصدی مردم روسیه در انتخابات امروز و مشخص نشدن نتیجه رسمی یا غیررسمی این میزان از مشاركت مردمی، احزاب و طرفداران نامزدهای انتخاباتی برای آگاهی از سهم نامزد مورد علاقه خود از آرای ماخوده لحظه شماری می كنند.

در همین حال ‘لئونید ایولیف’ معاون رییس كمیته مركزی انتخابات روسیه با اشاره به مشاركت 30 درصدی مردم این كشور در ششمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تا ساعت 13 ظهر امروز اظهار داشت كه مشاركت مردم در این دوره انتخابات 4 درصد بیشتر از سال 2008 برآورد شده است.

از سوی دیگر مشاهدات خبرنگار اعزامی ایرنا از سطح مسكو پایتخت روسیه حاكی است كه طرفداران پوتین برای برگزاری جشن زودهنگام پیروزی نامزد مورد علاقه خود و اعلام حمایت از دولت روسیه از هم اكنون برای تجمع در میدان ‘مانژ’ در مجاورت كرملین آماده می شوند.

بر پایه این گزارش، قرار است تجمع طرفداران پوتین ساعت 20 امشب به وقت محلی با حضور و سخنرانی وی در مركز مسكو برگزار شود.

علاوه بر این طرفداران پوتین اعلام كرده اند كه امروز و فردا در 26 خیابان و میدان معروف مسكو اجتماعات حمایت از دولت برگزار می كنند كه همین امر از اطمینان آنان در مورد پیروزی پوتین در ششمین دوره انتخابات ریاست جمهوری حكایت می كند.

هر چند قرار است نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری روسیه فردا دوشنبه اعلام شود، ولی تحلیلگران مسایل سیاسی با اشاره به پایان یافتن انتخابات در مناطق شرق دور روسیه و مشاركت قابل استنتاج رای دهندگان در شهرها و مناطق پرجمعیت این كشور، تحركات زودهنگام طرفداران پوتین برای برگزاری تجمع های حمایت آمیز از وی را معنادار ارزیابی می كنند.

در هر حال مردم روسیه باید تا پایان موعد قانونی رای گیری منتظر بمانند تا بتوانند و لو به صورت غیررسمی از نتایج مشاركت خود در ششمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مطلع شوند.

‘ولادیمیر پوتین’ رهبر حزب حاكم روسیه واحد ، ‘گنادی زوگانف’ رهبر حزب كمونیست روسیه، ‘سرگئی میرونف’ رهبر حزب روسیه عادل، ‘ولادیمیر ژیرینفسكی’ رهبر حزب لیبرال دمكرات روسیه و ‘میخاییل پروخوروف’ سرمایه دار روس، نامزدهای ششمین انتخابات ریاست جمهوری روسیه هستند.

در حالی كه نتایج آخرین نظرسنجی های انجام شده حاكی از شانس بالای پوتین برای پیروزی در دور نخست انتخابات و كسب حدود 55 درصد مجموع آرای ماخوذه می باشد، مخالفان دولت اعلام كرده اند كه در صورت پیروزی پوتین در دور نخست اعتراض های خیابانی را از سر خواهند گرفت.

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار