افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 10 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

كشف زندان مخفي سيا در روماني


در شمال بخارست، در يك منطقه شلوغ مسكوني در مركز پايتخت روماني مكاني مخفي وجود دارد كه دولت اين كشور سال‌هاست از آن محافظت مي‌كند. تحقيق رسانه‌ها حاکيست که اين مكان زندان مخفي سازمان سيا است.
ماموران سابق سيا اين ساختمان را شناسايي کرده و گفته‌اند که مظنونان بازداشتي در آنجا زنداني و تحت شکنجه قرار مي گرفتند.

ساختمان مذکور به يک سازمان رومانيايي به عنوان “اورنيس”( ORNISS) تعلق دارد که اطلاعات طبقه بندي شده ناتو و اتحاديه اروپا را بايگاني مي کند.

تحقيق روزنامه “زوددويچه سايتونگ” و شبکه تلويزيوني “آ.ار.د” (ARD) آلمان حاکيست که يکي از مظنونان زنداني در اين بازداشتگاه مخفي، خالد شيخ محمد بوده است، فردي که به سازماندهي حملات 11 سپتامبر اذعان کرده است.

خالد شيخ محمد در ماه مارس سال 2003 در پاکستان دستگير شد. وي که از سال 2006 به بازداشتگاه گوانتانامو منتقل شده، در حال حاضر در انتظار محاکمه به سر مي برد.

ساختماني که خبرنگاران آلماني مي گويند زندان مخفي سيا بوده، متعلق به سازمان بايگاني کننده اطلاعات محرمانه دولتي، اورنيس، است که در خيابان “مورس” در شهر “بخارست” واقع است.

سازمان اورنيس هرگونه استفاده سيا از ساختمان‌هاي متعلق به خود را تکذيب کرده است.

يکي از ماموران سابق سيا که مي گويد مرتبا به اين ساختمان مراجعه مي کرده، گفته است: اين مكان محرمانه بود و مقام‌هاي رومانيايي هرگز به استقبال من نمي‌آمدند.

مساله وجود شبکه‌اي از بازداشتگاه‌هاي مخفي سيا در شماري از کشورها از جمله روماني نخستين بار در سال 2005 مطرح شد، كه واشنگتن آن را تکذيب کرد.

در سال 2007 شوراي اروپا، روماني را متهم کرد که زنداني مخفي را در خود جاي داده است. اتهامي که مقامات روماني آنرا تکذيب کردند.

سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا نيز اين گزارش را “جهت دار و مغشوش” توصيف کرد و اعلام كرد که فعاليت‌هاي اين سازمان قانوني بوده است.

در سال 2006 جورج بوش، رييس جمهوري وقت آمريکا، اذعان کرد که شماري از افراد مظنون به فعاليت‌هاي تروريستي در زندان‌هايي که سيا در خارج از اين کشور اداره مي کند، زنداني هستند، اما در مورد مکان اين زندان‌ها توضيحي نداد.

در سال 2010 در يک تحقيق بي.بي.سي اعلام شد که سيا از يک زندان مخفي در لهستان استفاده مي کرده و در همانجا خالد شيخ محمد را با استفاده از القاي حس خفگي تحت بازجويي قرار داده است.

خبرگزاري آسوشيتدپرس که در انجام اين تحقيق با “زوددويچه سايتونگ” و شبکه تلويزيوني “آ. ار.د” همکاري داشته ادعا مي کند که بازداشتگاه مخفي در روماني در سال 2003 و بعد از تصميم سيا به تعطيلي بازداشتگاه مخفي‌اش در لهستان راه اندازي شده است.

اين خبرگزاري در تحقيقش مطالبي را از شماري از مقام‌هاي سابق آمريکا که خواسته‌اند نامشان فاش نشود، نقل کرده است.

آنها گفتند که زير زمين ساختمان “بازداشتگاه مخفي” در روماني از شش سلول پيش ساخته تشکيل شده بود که در هر کدام يک ساعت، نصب و جهت قبله هم با پيکاني مشخص شده بود.

آنها گفته‌اند که روش القاي خفگي براي بازجويي در روماني مورد استفاده قرار نمي گرفته است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار