افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 11 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

كارشناس روس: آمریكا عامل ناامنی و بی ثباتی در منطقه خاورمیانه است

‘رجب صفراف’ رییس مركز مطالعات معاصر روسیه با اشاره به سیاست های جنگ طلبانه آمریكا در منطقه خاورمیانه گفت: واشنگتن عامل ناامنی و بی ثباتی در این منطقه راهبردی جهان است و تلاش های خود را برای ایجاد كانون های تنش در منطقه متمركز كرده است.

صفراف روز یكشنبه در گفت و گو با رادیوی دولتی ‘صدای روسیه’ خاطرنشان كرد: آخرین مورد جنگ افروزی آمریكا، تجاوز به لیبی بود كه با كمك متحدان غربی واشنگتن انجام گرفت.

وی افزود: آمریكا به هیچ وجه در فكر برقراری دمكراسی در این كشور نبود و در پشت صحنه اقدامات علیه لیبی، نقشه های شوم كاخ سفید علیه این كشور نهفته است.

كارشناس روس با اشاره به تلاش های تجزیه طلبانه در لیبی و اعلام خودمختاری منطقه شرق این كشور گفت: آنچه كه در لیبی رخ می دهد، قابل پیش بینی بود و هر كارشناس خبره ای می توانست نتیجه عملیات نظامی مداخله جویانه غرب در این كشور را پیش بینی كند.

وی خاطرنشان كرد: در واقع غرب به سركردگی ایالات متحده آمریكا از طریق ناتو به عنوان بازوی سركوبگر خود به لیبی تجاوز كرد و هدف آنها برقراری دمكراسی و رهایی مردم این كشور از زیر یوغ دیكتاتور و پیشرفت و ترقی لیبی نبود.

صفراف افزود: لیبی از نظر منابع انرژی بسیار ثروتمند است و این امر در تضاد با منافع راهبردی غرب بود و به همین دلیل نیز آنان برای تغییر این وضعیت در امور داخلی لیبی مداخله گردند.

كارشناس روس گفت: غرب تصمیم گرفت حكومت لیبی را سرنگون كند و وضعیتی را در این كشور به وجود آورد كه همواره به بازیگران خارجی یعنی كشورهای غربی وابسته باشد.

صفراف گفت: تغییرات بنیادین در منطقه خاورمیانه و اجرای طرح خاورمیانه بزرگ، هدف استراتژیك آمریكا می باشد و در راستای اجرای این طرح باید چند كشور این منطقه تجزیه شوند.

وی افزود: آنچه امروزه در لیبی می گذرد این نظریه را اثبات می كند و در این كشور شاهد شكل گیری سه منطقه خودمختار می باشد كه مردم آن قرنها در كنار هم زیسته و حال بر اساس نقشه غرب می خواهند مستقل و خودكفا باشند.

رییس مركز مطالعات ایران معاصر روسیه گفت: آمریكا قصد دارد همین نقشه را در باره كشورهای دیگر خاورمیانه همچون سوریه ، تركیه و ایران اجرا كند.

وی خاطرنشان كرد: علت اینكه آمریكا و غرب لیبی را برای آغاز اجرای نقشه خود انتخاب كردند در حاشیه قرار گرفتن این كشور در منطقه خاورمیانه بود و واشنگتن در باره كشورهای دیگر این منطقه همچون سوریه و مصر كه قدرتمند هستند، محتاطانه رفتار می كند.

 

 

 

 

ایرنا

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار