افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 29 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

فیلیپین پایگاه های نظامی بیشتری در اختیار آمریكا قرار می دهد

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه از مانیل پایتخت فیلیپین گزارش داد، گسترش همكاری های نظامی میان فیلیپین و آمریكا به افزایش تنش با چین به عنوان قدرت مهم منطقه ای خواهد انجامید.

این خبرگزاری به نقل از ‘آلبرت دل روساریو’ وزیر امور خارجه فیلیپین نوشت، مانیل در عوض پایگاه هایی كه در اختیار واشنگتن قرار می دهد از آمریكا خواهد خواست تجهیزات نظامی بیشتر، از جمله ناوهای جنگی كلاس ‘هامیلتون’ و اسكادرانی از جنگنده های اف – 16 قدیمی در اختیار این كشور قرار و به ارتش فیلیپین آموزش دهد.

دل روساریو در این باره گفت: ‘این تنها بخشی از تلاش صادقانه ما در زمینه دفاعی است و در عوض می خواهیم كه آمریكایی ها حضور خود را بیشتر كنند.’

وی گفت: مانیل به تمرین های مشترك نظامی بیشتری با آمریكا نیازمند است.

اختلاف میان كشورهای آسیای جنوب شرقی بر سر دریای چین جنوبی بزرگترین مساله امنیتی منطقه است. این به ویژه وقتی بیشتر نمود پیدا كرد كه در این دریا و بر سر تصاحب منابع انرژی آن درگیری هایی به وجود آمده است.

چین از جمله مدعیان مالكیت این دریا و منابع انرژی آن است كه حتی ماه مارس گذشته فیلیپین را تهدید كرد كه كشتی تحقیقاتی این كشور را در آب های دریای چین جنوبی در هم خواهد كوبید. این تهدید مانیل را واداشت تا هواپیماها و كشتی های جنگی خود را به منطقه بفرستد.

بعد از این حادثه فیلیپین رو به آمریكا كرده و در صدد برآمده تا روابط خود را با واشنگتن نزدیك تر كند.

واشنگتن به تازگی اعلام كرده كه تصمیم دارد حضور نظامی خود را در منطقه آسیای جنوب شرقی و استرالیا بیشتر كند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار