افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 29 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

فعال ضدسرمایه داری آمریكا: بانك های آمریكا مظاهر فساد، دزدی و تقلب هستند

‘مت تایبی’ یك فعال سیاسی و عضو جنبش تسخیر وال استریت در آمریكا تاكید كرد كه بانك های آمریكا به دلیل عملكرد خود مظاهر فساد، دزدی و تقلب در این كشور هستند.

مت تایبی در مقاله ای كه پایگاه خبری – تحلیلی ‘بسوی آینده’ مالزی روز پنجشنبه آن را منتشر كرده، آورده است: شركت هایی مانند بانك های آمریكا و دیگر سرمایه داران وال استریت به دلایل متعدد تهدیدی مستقیم برای امنیت ملی آمریكا محسوب می شوند.

این فعال سیاسی آمریكایی می افزاید: در شرایطی كه بانك ها و موسسات مالی شبیه به بانك آمریكا با بحران بدهی های گسترده روبرو هستند، تلاش می كنند تا این بحران را با حمایت دولت آمریكا و با استفاده از اموال مالیات دهندگان كوچك آمریكایی پشت سر بگذارند. چنین حمایت های دولتی از یك بانك باعث می شود تا بانك های كوچكتری كه اوضاع اعتباری مناسب تری نیز دارند، نتوانند در رقابت با آن دوام بیاورند و عملا شعار رقابت آزاد و فرصت های برابر در آمریكا رنگ باخته است.

مت تایبی خاطرنشان می كند: این حمایت ها از یك موسسه مالی باعث می شود تا سرمایه هایی كه باید به سمت تولید در كارخانجات هدایت شود به سمت خدمات مالی سوق داده شده و همچنان اوضاع اقتصادی را بدتر از گذشته كند.

بانك آمریكا هر كسی را كه معامله ای را با این بانك داشته باشد اعم از سرمایه گذاران، سپرده گذاران، سهامداران و وام گیرندگان را با تقلب متضرر می كند. اقدامات بانك آمریكا شمار بسیاری بدهكار را در آمریكا بوجود آورده است.

سخنگوی جنبش تسخیر وال استریت در مقاله خود خاطرنشان می كند: مشكل دیگر ما آمریكایی ها این است كه در این طوفان مواج فساد و تقلب می دمیم. بانك آمریكا موسسه مالی است كه تنها به خاطر حمایت برخی سیاستمداران كه از قضا از سرمایه داران بزرگ این بانك نیز هستند سرپا مانده است و اگر حمایت این سیاستمداران و دولت آمریكا از این بانك نبود، بانك آمریكا سال ها پیش از این به علت سوء مدیریت و رسوایی های مالی از صحنه تجاری آمریكا حرف شده بود.

وی می نویسد: دولت آمریكا مانع از سقوط این بانك شد تا پوستر و شعار تبلیغاتی ‘بسیار بزرگتر از آنكه شكست بخورد’ را در ذهن ما آمریكایی ها جا بیاندازد. زیرا این بانك از نظر سیستمی یك سازمان مهم برای نشان دادن بزرگی اقتصاد آمریكا به جهان عمل می كند.

بانك آمریكا علی رغم فلسفه وجودی خود میلیون ها نفر از آمریكایی ها را كه بدهی املاك شان به این بانك به تعویق افتاده بود، بی خانمان كرد.

این تحلیلگر سیاسی آمریكایی ادامه می دهد: تاریخ به ما آموخته است چنانچه سازمان های جنایتكار محاكمه نشوند در دست زدن به اقدامات مجرمانه گستاخ تر می شوند. بانك هایی چون بانك آمریكا و دیگر موسسات مالی كه آلوده به فساد و تقلب هستند مورد حمایت دولت قرار می گیرند و نگرانی آنجاست كه روزگاری در آمریكا فرا برسد كه دیگر هیچ پرونده مالی به علت حمایت های دولتمردان و با توجیه حمایت از شركت های بزرگ برای نشان دادن بزرگی آمریكا اجازه طرح در دادگاه های آمریكا را پیدا نكنند.

در این مقاله تاكید شده است: در حالی كه بر اساس ادعای ما در خصوص سازوكارهای بازار آزاد موسساتی كه ناكارآمد هستند باید بر اساس قانون بازار از صحنه رقابت حذف شوند، حمایت های دولت آمریكا از چنین نهادهایی این قانون اصلی نظام اقتصادی را نیز مخدوش كرده است.

نویسنده این مقاله در ادامه نوشته است: ما باید این چرخه معیوب را بشكنیم. ما باید با اعتراضات خود سیاستمداران خود را متقاعد كنیم كه برای نجات آمریكا حمایت خود را از این موسسات مالی ورشكسته بردارند.

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار