افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 26 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

فرمانده آمریكایی مدعی شد: واشنگتن، افغانستان را به حال خود رها نمی كند!

ژنرال ‘جان آلن’ در گفت وگوی اختصاصی با سی ان ان در همین خصوص تصریح كرد: طالبان همچنان در افغانستان فعال است اما نمی تواند با استفاده از خشونت در این جنگ به پیروزی برسد.

وی افزود : موفقیت برای طالبان این است كه نتیجه ای به صورت مسالمت آمیز حاصل شود. حمایت آشكار و یكپارچه جامعه بین المللی از افغانستان پیام روشنی را به همراه داشته است. در اجلاس ناتو نیز بر همین پیام تاكید شد مبنی بر اینكه ما افغانستان را به حال خودرها نمی كنیم.

آلن در ادامه گفت : جامعه بین المللی خواهان استقرار آرامش و ثبات در افغانستان بوده است. ما از افغانستان خارج نمی شویم. تفسیر طالبان از این وضع كه می تواند منتظر بماند و در ادامه به پیروزی برسد اشتباه است.

این مقام امریكایی گفت : آمریكا می خواهد در سال 2013 نیز تجزیه و تحلیلی درباره اوضاع افغانستان انجام بدهد و اینكه وضع طالبان به چه صورت است و اینكه نیروهای امنیتی در چه وضعی قرار دارند. نباید اجازه داد نیروهای امنیتی ملی افغانستان شكست بخورند. باید از آنها حمایت شود.افغانستان كشوری مهم در منطقه ای مهم است.

وی افزود: پنجاه كشور جهان درباره افغانستان سرمایه گذاری كرده اند و نتیجه این امر باید استقرار ثبات در افغانستان باشد و اینكه از اقدامات طالبان برای سرنگون كردن حكومت افغانستان جلوگیری شود. نباید اجازه داد افغانستان بار دیگر به بستری برای فعالیت القاعده یا سازمانهای مشابه تبدیل شود كه بخواهند برضد آمریكا یا متحدان آن حملاتی صورت بدهند. هدف ما جلوگیری از قدرت گرفتن مجدد طالبان است.’

این فرمانده ارشد آمریكایی در ادامه افزود: ‘پیام اجلاس ناتو بسیار روشن بود مبنی بر اینكه جامعه بین المللی ، تعهدی طولانی مدت برای حمایت از نیروهای امنیتی ملی افغانستان دارد. این مساله بسیار مهم است. ما از افغانستان پس از خروج نیروهای نظامی اتحاد جماهیر شوروی سابق درس گرفتیم مبنی بر اینكه نیروهای نظامی وامنیتی افغان نتوانستند در كارشان موفق باشند زیرا منابع مالی و پشتیبانی لازم برای حمایت از آنها وجود نداشت. ما درس تلخ مذكور را یادگرفته ایم و می خواهیم از آن استفاده كنیم. واقعیت این است كه روز به روز نیروهای افغانستان بهبود پیدا می كنند. باید توجه داشت كه طالبان تلاش می كند در صفوف نیروهای امنیتی و نظامی افغانستان نفوذكند. پنجاه درصد حملات نیروهای نظامی افغان به نظامیان ناتو توسط عوامل نفوذی طالبان بوده است. برخی از این حملات نیز ناشی از اقدامات افرادی بوده است كه خودشان نگرشهای افراطی پیدا كرده اند. این مساله نگران كننده است. در میدانهای مبارزه با شبه نظامیان ، چنین اتفاقهایی رخ می دهد و پیش بینی می كردیم كه چنین اتفاقهایی رخ بدهد و خودمان را برای مقابله با آن در آینده آماده می كنیم. نیروهای ایساف با نظامیان افغان تعاملهای بسیار گسترده ای دارند كه بسیار موفق است.’

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار