افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 29 می , 2017 لینک کوتاه خبر :

علمای پاکستان به حُرمت حمله انتحاری پی بردند!

پاکستان

برای نخستین بار، علمای مکاتب مختلف فکری پاکستان گرد هم آمده و اعلامیه ای را صادرکردند که افکار افراط گرایی وتکفیری در آن نکوهش شد.

به نقل از جیو نیوز 31 عالم دینی پاکستان در اعلامیه پایانی کنفرانسی در پوهنتون قائد‌اعظم اسلام آباد تصریح کردند که حمله انتحاری حرام است.

این علما که از مذاهب مختلف اسلامی بودند اعلام کردند هرگونه حرکت مسلحانه علیه اردوی پاکستان و همچنین تشویق عاملان انتحاری نیز کاری حرام است.

بر اعلامیه پایانی این نشست امضا علمای مشهوری مثل مفتی رفیع عثمانی، مفتی منیب الرحمان، مفتی محمد نعیم، مولانا ریاض حسین نجفی، مولانا حامد الحق حقانی نیز به چشم می‌خورد.

این علما بیان کردند که قانون اساسی پاکستان مبنای دینی دارد و علیه عامل انتحاری، مشوق وی و حامیان وی می‌تواند تعقیب قانونی صورت گیرد که وجه شرعی نیز دارد.

مفتی نعیم از دیگر علمای مشهور پاکستان در سخنان خود به سیره زنده گی نبی مکرم اسلام صلی الله علیه واله اشاره کرده و گفت: آن حضرت کفار را جمع کرده و میثاق‌نامه ای را به امضا رساند که سبب امنیت کامل جامعه شد.

از دیگر مواردی که تمام علما در مورد آن متفق‌القول شدند این بود که فتوای جهاد صرفا از سوی حاکم دینی می‌تواند داده شود و هر کسی مجوز این را ندارد که فتوای جهاد صادر کند.

این نخستین بار است که علمای مکاتب مختلف فکری پاکستان گرد هم آمده و اعلامیه ای را صادر می‌کنند که افکار افراط گرایی و تکفیری در آن نکوهش می‌شود.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار